Jury

Stanley Green - przewodniczący jury
Fot. Sarah Shatz

Stanley Greene (NOOR)
Przewodniczący jury

Stanley Greene urodził się w 1949 roku w Nowym Jorku. Rodzice podarowali mu aparat, gdy miał 11 lat. Jako nastolatek był członkiem Czarnych Panter i aktywistą przeciwko wojnie w Wietnamie. We wczesnych latach swojej kariery dał się poznać jako autor „Zachodniego frontu”, unikalnej dokumentacji punkowej sceny w latach 70. i 80. w San Francisco. Spotkania z przyjacielem W. Eugene’m Smithem spowodowały, że zainteresował się fotodziennikarstwem i rozpoczął studia fotograficzne. Zawodowa zaczął od fotografowania dla magazynów, pracował jako fotoreporter dla „New York Newsday”.
W 1986 roku przeprowadził się do Paryża. Zaczął dokumentować wydarzenia na świecie: m.in. upadek Muru Berlińskiego, upadek komunizmu i Związku Radzieckiego. Był jedynym zachodnim fotoreporterem, który relacjonował pucz w Moskwie w 1993 roku. Greene był potem m.in. w Południowym Sudanie, by dla francuskiego „Globe Hebdo” fotografować wojnę i klęskę głodu; pojechał do Bhopalu w Indiach, by zrobić raport o następstwach zatrucia gazem Union Carbide. W 1994 roku został zaproszony przez Lekarzy bez Granic, by dokumentować ich wysiłki mające na celu zapobieżenie epidemii cholery w Rwandzie i Zairze. Dokumentował także wojny w Nagornym Karabachu, Iraku, Sudanie, Darfurze, Afganistanie, Kaszmirze, Libanie.
Od 1991 do 2007 roku był członkiem paryskiej Agence Vu. Od 1993 roku pracował w Moskwie dla francuskiego dziennika „Liberation”, tygodników „Paris Match”, „Time”, „The New York Times Magazine”, „Newsweek”, „Le Nouvelle Observateur” i innych. Od 1994 do 2001 roku dokumentował konflikt w Czeczenii – te zdjęcia przyniosły mu szczególne uznanie. Część prac Greene’a została opublikowana w książce „Dans Les Montagnes Où Vivent Les Aigles” (1995). On sam jest autorem albumu „Otwarta rana: Czeczenia 1994-2003” (2003), a także książki „Czarny paszport” (2010). Od 2007 roku Greene dołączył do NOOR Agency.
Stanley Greene należy do utytułowanych fotoreporterów. Otrzymał pięć nagród w konkursie World Press Photo, jest laureatem nagrody W. Eugene’a Smitha i nagrody Alicii Patterson, jak też nagrody PIPAK (International Price Albert Kahn Planet) i innych.

Maria Mann
Fot. Archiwum

Maria Mann (EPA)

Międzynarodowa konsultantka w zakresie fotodziennikarstwa. Obecnie pracuje jako konsultantka European Pressphoto Agency (EPA) ds. relacji międzynarodowych oraz photo coach i mentorka w EPA. Uczy fotodziennikarstwa, prowadzi warsztaty, jest kuratorką wystaw organizowanych przez różne instytucje. Dołączyła do EPA w 2007 roku. Wcześniej była dyrektorem ds. światowych wydarzeń w Corbis (Paryż), dyrektorem fotografii w Agence France-Presse na obie Ameryki i naczelnym międzynarodowym fotoedytorem w Paryżu.
Maria Mann była członkinią IAPA/Knight Foundation Workshops for Advanced Photojournalism, prowadząc warsztaty w Ameryce Łacińskiej. Szkoliła również na Litwie, w Turcji, Chinach. Dwa lata była edytorką projektu na Ukrainie. Pracowała także dla Newseum w Waszyngtonie, współorganizując tam kilka wystaw. Była współproducentką modułu e-szkoleń dla Poynter Institute. Wykładała fotodziennikarstwo na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.
Zasiadała w jury takich konkursów fotograficznych jak: World Press Photo, Bayeux War Correspondents, POY, World Press Master Class, CHIPP/China. Była założycielką konkursu Best of Photojournalism (USA), obecnie jest sekretarzem kategorii w World Press Photo. Jest laureatką National Press Photographers’ Joseph Costa Award za działalność na rzecz fotodziennikarzy i fotodziennikarstwa. Mieszka w Portugalii.

 

Beata Łyżwa
Fot. Łukasz Sokół

Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”)

Urodzona w 1977 roku w Kielcach. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych
na Uniwersytecie Warszawskim, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2006 roku fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej”. Na początku odpowiedzialna za edycję zdjęć do codziennego wydania „Gazety”, później magazynu „Wysokie Obcasy”, aktualnie fotoedytorka magazynu reporterów „Duży Format”. Autorka tekstów o współczesnej fotografii, relacji z festiwali i wywiadów z fotoreporterami publikowanych w miesięczniku „Pozytyw”, „Gazecie Wyborczej” i w blogu „Ćwiczenia z patrzenia”.

 

Jiri Siostrzonek
Fot. Archiwum

Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii)

Absolwent wydziału filozofii Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, andragogiki–socjologii, tam się również doktoryzował. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także na uczelniach w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Cieszynie, Bańskiej Bystrzycy, Bratysławie. Od 1992 roku jest pedagogiem i wicedyrektorem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jest współautorem serii fotograficzno-socjologicznych projektów przy wspólnym udziale uczniów i nauczycieli ITF. Współpracuje z mediami: autor scenariuszy i realizacji programów dokumentalnych i publicystycznych w czeskiej telewizji, czeskim radiu oraz dla instytucji kulturalnych w Republice Czeskiej. Realizował szereg wystaw i wielokulturowych festiwali. Współtwórca interdyscyplinarnych i międzynarodowych konferencji na temat fotografii i socjologii. Jest autorem kilku monografii i esejów nt. interpretacji fotograficznej i socjologicznej.

 

Maciej Skawinski
Fot. Ignacy Skwarcan

Maciej Skawiński

Fotograf i filozof. Pracował jako fotoreporter m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Otrzymał wiele nagród, wśród nich – World Press Photo i Zdjęcie Roku w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, a także Grand Prix European Pressphoto Agency (1999). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się fotograficznym dokumentem eksperymentalnym i teorią sztuki. W roku 2000 był jednym z 15 fotografów realizujących projekt fotograficzny „Widzieć słyszeć dotykać wiedzieć” dotyczący niepełnosprawności, zakończony wystawą zbiorową w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 roku zrealizował we Francji dokument o chlebie (wspólnie z Lorne Liesenfeldem, Chrisem Niedenthalem, Tadeuszem Rolke i Armandem Urbaniakiem) zakończony wystawą zbiorową w warszawskiej galerii Synteza. Jest wykładowcą Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiej Szkoły Fotografii. Jest również doktorantem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

Andrzej Zygmuntowicz
(Fot. Archiwum)

Andrzej Zygmuntowicz

Fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

JURY PHOTO BOOK 2017

Anna Sielska
Fot. Archiwum

Anna Sielska

Urodzona w Katowicach w 1978 roku. Ukończyła grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Prowadzi zajęcia w pracowni fotografii w ASP w Katowicach. Prezeska Fundacji Kultura Obrazu działającej na rzecz promocji i rozwoju fotografii. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

 

Maga Sokalska
Fot. Archiwum

Maga Sokalska

Kuratorka, fotografka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (obecnie studia doktoranckie na tej uczelni). Współpracowała z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Była pomysłodawczynią i koordynatorką Konkursu na Projekt Książki Fotograficznej organizowany przez Czytelnię Sztuki / Muzeum w Gliwicach. Jest współkuratorką wystaw projektu Fotografia Kolekcjonerska.

 

Przemek Dębowski
fot. Lidia Sokal

Przemek Dębowski

Urodzony w 1979 roku w Kołobrzegu. Grafik, wydawca, absolwent edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Projektuje książki dla najważniejszych polskich wydawnictw (m.in. W.A.B., WL, Czytelnik, Agora, Świat Książki). W 2008 roku założył wraz z Magdą Dębowską i Małgorzatą Szczurek wydawnictwo Karakter, w którym zajmuje się m.i. przygotowaniem szaty graficznej książek i doborem tytułów z dziedziny projektowania. Redaktor (wraz z Jackiem Mrowczykiem) antologii „Widzieć / Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie” (Karakter 2011). Mieszka w Krakowie.

 

Rafał Milach
fot. Marek Szczepański

Rafał Milach

Urodzony w 1978 roku, fotograf, twórca książek. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (obecnie wykładowca na tej uczelni). Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach byłego bloku wschodniego. Autor książek „The Winners”, „7 Rooms”, „In the Car with R.”. Stypendysta MKiDN, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat konkursów: World Press Photo, Pictures of the Year International. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Wystawy m.in.: C/O Berlin i Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Prace w zbiorach CSW Zamek Ujazdowski, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii, Brandts Museum for Kunst & Visuel Kultur.