Opis kategorii Grand Press Photo 2020 – zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekt dokumentalny, Young Poland
Wydarzenia – zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące bieżące i ważne wydarzenia polityczne, ekonomiczne, konflikty zbrojne, zdarzenia o charakterze społecznym czy kryminalnym itp. mające charakter newsowy, a także ich następstwa. Głównym kryterium w tej kategorii jest ważność i newsowość uchwyconego obrazu.
Życie codzienne – zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące różne, ciekawe aspekty życia człowieka (zbiorowości) zaobserwowane przez fotografa, które często pozostają niezauważone. Spojrzenie na codzienność z innej perspektywy.
Ludzie – zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące ludzi bądź zbiorowości w naturalnych bądź niecodziennych, uchwyconych przez fotografa sytuacjach. Bohaterami zdjęć mogą być osoby zarówno znane, jak i nieznane.
Sport – zdjęcia odnoszące się do wszystkich dziedzin sportu – zawodowego, amatorskiego, na poziomie rywalizacji i rekreacji. Mogą to być zarówno fotografie, na których uchwycono konkretny moment podczas zmagań sportowych, jak i fotografie obrazujące sport i sportowców w szerszym ujęciu.
Środowisko – zdjęcia (fotoreportaże) prezentujące zarówno przyrodę, jej znaczenie dla życia człowieka, jak i wpływ działań człowieka na środowisko naturalne.
Kultura i rozrywka – zdjęcia prezentujące wydarzenia bądź miejsca związane z kulturą i szeroko rozumianą rozrywką (np. festiwale, eventy), uczestników takich wydarzeń, ich przebieg, ciekawe sytuacje. W tej kategorii nie chodzi o dokumentację jakichkolwiek spektakli.
Portret – zdjęcia zapozowane, wykonane np. podczas sesji osobom prywatnym lub publicznym (ze świata polityki, sztuki, kultury czy biznesu) oraz grupom osób.
Projekt dokumentalny – za projekt dokumentalny uważa się materiał zdjęciowy dotyczący tematyki z obszaru m.in. życia społecznego, politycznego, gospodarczego, historii, kultury itp. oraz mający walor informacyjno-poznawczy.
Praca musi być wynikiem długoterminowego (w ciągu co najmniej dwóch lat kalendarzowych) zajmowania się autora wybranym tematem.
Young Poland – zdjęcia do tej kategorii mogą zgłaszać fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia, a mogą wykazać się już dorobkiem fotograficznym i nigdy wcześniej nie startowali w konkursie Grand Press Photo.
Zdjęcia zgłaszane do tej kategorii muszą reprezentować fotografię prasową bądź dokumentalną.
FAQ – najczęstsze pytania dotyczące konkursu Grand Press Photo
Co to znaczy, że konkurs jest przeznaczony dla osób zajmujących się fotografią zawodowo?
To znaczy, że autor zdjęć jest fotoreporterem pracującym dla jakiejś redakcji bądź agencji fotograficznej/kolektywu fotografów (niekoniecznie na etacie) lub jest fotografem freelancerem – lecz fotografia jest jego źródłem utrzymania. Wykonuje bowiem zdjęcia z zamiarem sprzedaży ich do publikacji bądź dla agencji.
Czy jako student fotografii mogę uchodzić za zawodowca?
Nie, jeżeli nie pracuje Pan(Pani) na zlecenie gazety/agencji bądź nie robi Pan(Pani) jeszcze zdjęć, które oferuje do sprzedaży w redakcjach/agencjach. Polecamy kategorię Young Poland.
Jeżeli robię zdjęcia tylko dla galerii bądź wydawnictw książkowych, mogę je zgłosić?
Jeśli zdjęcia nie są robione do publikacji w mediach, to nie. Natomiast jeśli jest to fotografia dokumentalna, prasowa, a nie artystyczna, i została wydana w książce, można startować w kategorii Photo Book.
Czy jeżeli zgłoszę cztery zdjęcia pojedyncze w jednej kategorii, mogę zgłosić jeszcze jedno w innej?
Tak, zgodnie z regulaminem jeden autor może zgłosić w sumie pięć pojedynczych zdjęć – a w których kategoriach je umieści i po ile, to już jego wybór.
Czy fotoreportaż może mieć więcej niż jednego autora?
Nie.
Czy zdjęcie pojedyncze może być wyciągnięte z fotoreportażu, który także zgłaszam na konkurs?
Nie.
Czy jako pojedyncze zdjęcie może być zgłoszony kolaż zdjęć?
Nie.
Czy jeżeli dane zdjęcie opublikowała gazeta, lecz przy tym nieco je zmieniła (np. skadrowała, popracowała Photoshopem), muszę zgłosić tę wersję czy mogę zgłosić swoją, naturalną?
Założeniem jest, że zdjęcia zgłaszane do konkursu są jak najbardziej naturalną, podstawową formą zamierzoną przez autora. To, co z nimi potem robią redakcje, nie musi być uwzględniane.
Czy zdjęcia robione wyjściowo w kolorze mogę przerobić na czarno-białe?
Tak, to jest dozwolone. Jednak proszę pamiętać, że taki zabieg nie zawsze pomaga fotografii, a już na pewno nie tuszuje jej słabości.
Mam fotoreportaż, nad którym pracowałem trzy lata. W ostatnim roku (regulaminowym) zrobiłem ostatnie dwa zdjęcia, które znajdują się w ostatecznej edycji fotoreportażu. Czy taki fotoreportaż mogę zgłosić w konkursie?
Tak, co najmniej dwa zdjęcia muszą być wykonane w terminie objętym regulaminem.
Czy mogę zgłosić do konkursu zdjęcia, które nie były publikowane?
Tak, o ile zostały zrobione z zamiarem publikacji, czyli na czyjeś zlecenie bądź zostały przesłane do redakcji/agencji z propozycją publikacji.
Co się stanie, jeśli jeden autor przyśle więcej zdjęć, niż pozwala regulamin?
O zakwalifikowaniu zdjęć do konkursu decyduje formularz zgłoszeniowy – oddzielny do każdego zdjęcia i reportażu. Jeżeli jeden autor zgłasza za dużo zdjęć, redakcja „Press” na podstawie danych z formularza kontaktuje się z nim i prosi, by sam ograniczył liczbę zgłoszeń. Jeżeli nie chce tego zrobić bądź nie ma z nim kontaktu do momentu pierwszego posiedzenia jury – jego zdjęcia zostają zdyskwalifikowane.
Czy można zgłosić to samo zdjęcie/reportaż w dwóch różnych kategoriach?
Nie.
Co powinien zawierać opis do zdjęcia?
W rubryce „Opis fotografii” w formularzu należy podać, co przedstawia dana fotografia. Co/kogo na niej widzimy, w jakim momencie/sytuacji. Czy i jakie wydarzenie towarzyszyło wykonaniu tego zdjęcia. Jeżeli na zdjęciu jest pojedyncza osoba, należy podać jej imię i nazwisko, a jeśli nie można, to ją opisać/przedstawić; podobnie z grupami ludzi – powinny być przedstawione, kim są, kogo reprezentują. Wszystkie informacje podane w opisie powinny zostać dokładnie sprawdzone (nazwy, imiona i nazwiska, daty, miejsca).
Czy można przesłać formularz zgłoszeniowy faksem bądź pocztą?
Nie. Obowiązują formularze wypełniane elektronicznie i wysyłane poprzez stronę www.grandpressphoto.pl.
10 zasad wyboru zdjęć na konkurs Grand Press Photo
- Nie czekaj do ostatniego dnia przyjmowania zgłoszeń. Wybór zdjęć na konkursu wymaga namysłu i czasu.
- Dobrze przeanalizuj kategorie konkursowe, by najlepiej dopasować zdjęcia do tematyki kategorii.
- Przypomnij sobie, które twoje fotografie wzbudzały największe emocje, komentarze, pochwały.
- Dokonaj wstępnej selekcji, lecz o pomoc w ostatecznym wyborze poproś zaprzyjaźnionego fotografa/fotoedytora.
- Jeżeli zgłaszasz fotoreportaż, skonsultuj z fachowcami jego ułożenie. Zewnętrzne oko jest tu niezbędne.
- Dobrze opisz zgłaszaną fotografię. Czasem właściwy opis pomaga w decyzji jurorom.
- Uważaj z obróbką zdjęcia: duża ingerencja w oryginalny obraz (np. winietowanie) odbiera mu szansę na wygraną. Jeśli chcesz zgłosić czarno-białą wersję zdjęcia kolorowego – zastanów się, czy to rzeczywiście pomoże fotografii. Skonsultuj to.
- To Ty masz wybrać swoje najlepsze zdjęcia. Myślenie „wyślę kilka, może jury któreś doceni” – to pierwszy krok do porażki.
- Unikaj wysyłania zdjęć dotyczących tematów po tysiąckroć fotografowanych, jeśli nie prezentują nic nowego. Członkowie jury mają ogromną wiedzę o historii polskiej fotografii prasowej i poziomie fotografii na świecie. Łatwiej się przebić bardzo dobrymi zdjęciami z oryginalnego tematu niż świetnymi fotografiami z tematów już znanych i wielokrotnie fotografowanych.
- Nie każde zdjęcie warte jest nagrody – zgłaszaj tylko te rzeczywiście najlepsze.
Powodzenia!