Aktualności Grand Press Photo 2023

Już dziś wieczorem gala Grand Press Photo 2023. Poznamy najlepsze zdjęcia roku

Dziś o godz. 20 rozpocznie się gala konkursu Grand Press Photo 2023, podczas której poznamy laureata nagrody Zdjęcie Roku, zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book.

Gala odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Transmisję od godz. 20 będzie można oglądać na profilach magazynu „Press” i Grand Press Photo na Facebooku, na Press.pl i na stronie głównej WP.

Jury konkursu Grand Press Photo 2023 pod przewodnictwem Konstantinosa Tsakalidisa wybrało do finału 49 zdjęć pojedynczych (Single), 9 reportaży (Stories) oraz 5 projektów dokumentalnych (Documentary Projects), wykonanych przez 57 autorów.

Wczoraj o północy zakończyło się głosowanie na Nagrodę Internautów – zdobędzie ją autorka lub autor pracy wyłonionej spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy Single oraz Stories. Wszystkie nominacje można zobaczyć na stronie www.grandpressphoto.pl.

W tym roku po raz siódmy w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogli w nim wystartować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Tutaj do finału nominowano 8 zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

W ramach GPP organizowany jest także konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią reporterską i dokumentalną, wydaną premierowo w 2022 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2022 konkurowało 15 publikacji.

Ponad 300 zdjęć w finale XIX edycji Grand Press Photo 2023. Rusza głosowanie internautów

Jury konkursu Grand Press Photo 2023 pod przewodnictwem laureata World Press Photo Konstantinosa Tsakalidisa nominowało do finału 301 fotografii. Dziś rusza głosowanie na Nagrodę Internautów. Po raz pierwszy w historii konkursu jego ambasadorami zostali wspólnie: Fujifilm, Nikon i Canon.

Jury Grand Press Photo w składzie: przewodniczący Konstantinos Tsakalidis (Grecja), Anna Bedyńska, Evgeniy Maloletka (Ukraina), Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz wybrało do finału 49 zdjęć pojedynczych (Single), 9 reportaży (Stories) oraz 5 projektów dokumentalnych (Documentary Projects), wykonanych przez 57 autorów.

W tym roku po raz siódmy w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogli w nim wystartować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Tutaj do finału nominowano 8 zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

W ramach GPP organizowany jest także konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią reporterską i dokumentalną, wydaną premierowo w 2022 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2022 konkurowało 15 publikacji.

Wraz z ogłoszeniem nominacji rusza głosowanie na Nagrodę Internautów, którzy wybiorą najlepsze zdjęcie wśród wszystkich nominowanych w kategoriach Single i Stories.

Wszystkie nominacje dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl

Panel do głosowania na Nagrodę Internautów znajduje się stronie www.press.pl/glosowanie/gpp-2023

Głosowanie potrwa do 22 maja do godz. 23.59.

Laureatów Grand Press Photo 2023 poznamy podczas gali ogłoszenia wyników 23 maja.

Janusz Fogler, Maga Ćwieluch, Katarzyna Sagatowska i Paweł Rubkiewicz wybiorą Photo Book of the Year 2022

Janusz Fogler, Maga Ćwieluch, Katarzyna Sagatowska i Paweł Rubkiewicz są tegorocznymi jurorami kategorii Photo Book w XIX edycji konkursu Grand Press Photo. Spośród 15 zgłoszonych książek fotograficznych wybiorą Photo Book of the Year 2022.

W ramach GPP organizowany jest konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2022 roku. Zwycięzca otrzyma tytuł Photo Book of the Year 2022. W tym roku do konkursu zgłoszono 15 książek.

W czteroosobowym jury kategorii Photo Book konkursu Grand Press Photo 2023 znaleźli się:

Prof. Janusz Fogler
Przewodniczący Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, największej i najstarszej w Polsce organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Fotograf, dziennikarz, wydawca, nauczyciel akademicki, profesor sztuk plastycznych. Swoje prace publikował – poza Polską – w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. W 1987 roku został wybrany do grupy 100 najlepszych fotoreporterów świata. Albumy „Tajemnice Bajkału”, „Odległa Rosja” oraz „Mój Bliski i Daleki Wschód” to zdaniem krytyki pozycje wybitne. Wierzy, że dla kultury zawsze można zrobić więcej.

Maga Ćwieluch
Fotografka, kuratorka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), gdzie obecnie realizuje studia doktoranckie. Była związana z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Pomysłodawczyni konkursu na projekt książki fotograficznej organizowanego przez Czytelnię Sztuki. W latach 2013–2017 współkuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje polskiej fotografii. Autorka książki „Elegant” (Czytelnia Sztuki, 2015) oraz współautorka publikacji „Balcerek” (Czytelnia Sztuki/Muzeum w Gliwicach, 2012).

Katarzyna Sagatowska
Kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych, propagatorka kolekcjonowania fotografii, fotografka. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego (www.pawelpierscinski.pl). Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej oraz Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. W latach 2010–2017 kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady na temat marketingu dla artystów, fotografii współczesnej, kolekcjonowania oraz rynku fotografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Paweł Rubkiewicz
Współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej, miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002–2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. Wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni poświęconej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem i Festiwalem Łódź Design.

Zwycięzcę Photo Book of the Year 2022 poznamy 23 maja podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu GPP 2023.

Konstantinos Tsakalidis szefem jury konkursu Grand Press Photo 2023

Znany jest już skład tegorocznego jury konkursu Grand Press Photo. Tym razem najlepsze prace fotograficzne ocenią: Konstantinos Tsakalidis (Grecja) – jako przewodniczący, a także Anna Bedyńska, Evgeniy Maloletka (Ukraina), Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz. Tsakalidis jest laureatem najważniejszych konkursów fotograficznych, m.in. World Press Photo 2022.

Konstantinos Tsakalidis to fotoreporter od 2013 roku związany z Bloomberg News. Zajmuje się głównie tematami społecznymi i politycznymi, zwłaszcza w Grecji, Turcji i krajach Europy Wschodniej. W latach 2015-2016 dokumentował grecki kryzys, a potem drogę tysięcy uchodźców z wysp wschodniego Morza Egejskiego do Europy. Relacjonował życie uchodźców w prowizorycznym obozie Idomeni na granicy grecko-północnomacedońskiej. W sierpniu 2021 dla Bloomberg News relacjonował pożary w Atenach i na wyspie Eubea.

Jego prace były wystawiane na wystawach krajowych i zagranicznych, a także publikowane w mediach, m.in.: „Financial Times”, „The Times”, „Die Zeit”, „The Guardian”, „La Croix”, „Le Monde”, „The Washington Post”, „Der Spiegel” czy w Al Jazeera. Jest laureatem najważniejszych konkursów fotograficznych: m.in. World Press Photo (Europe, Single 2022), Picture of the Year, Siena International Photo Awards, Istanbul Photo Awards. Jest współzałożycielem greckiej agencji fotograficznej SOOC Images oraz członkiem Greckiego Stowarzyszenia Fotoreporterów.

Anna Bedyńska jest fotografką, dokumentalistką, która dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017), ale jest też laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Prezentowany w 2022 roku w Kioto projekt „Forever mine” po raz pierwszy w przestrzeni publicznej porusza temat porwań rodzicielskich w Japonii. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie.

Evgeniy Maloletka to ukraiński fotograf wojenny, dziennikarz i filmowiec, który od 2014 roku relacjonuje działania wojenne w Ukrainie, rewolucję Euromajdanu, protesty na Białorusi, wojnę o Górski Karabach i pandemię COVID-19. W 2009 roku rozpoczął pracę jako fotograf dla ukraińskich mediów. Później pracował jako freelancer i współpracował z Associated Press, Al Jazeera, „Der Spiegel” i innymi. W lutym i marcu 2022 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Maloletka, jako freelancer pracujący dla AP, przebywał w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. Był jednym z nielicznych dziennikarzy w tym mieście, a jego zdjęcia były szeroko wykorzystywane przez zachodnie media. Od 2022 roku, za relacje z oblężenia Mariupola został nagrodzony w konkursach we Włoszech, Niemczech, Norwegii i USA, w tym Knight International Journalism Award, Visa d’or News Award oraz Prix Bayeux Calvados-Normandie. W 2023 roku wygrał w kategorii Stories konkursu World Press Photo.

Weronika Mirowska jest absolwentką PWSFTViT w Łodzi, pracowała jako compositing artist przy nagrodzonym w 2008 roku Oscarem filmie animowanym „Piotruś i wilk”, w reżyserii Suzie Templeton. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych. Prezeska Fundacji Grand Press i wiceprezeska oraz dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Twórczyni Medalu Wolności Słowa. Od 2020 roku organizatorka konkursów Grand Press i Grand Press Photo.

Andrzej Zygmuntowicz jest fotografem, który od 2005 roku przewodniczy Radzie Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, byłym prezesem ZPAF-u (1991-1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993-2004). To autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Rusza konkurs Grand Press Photo 2023

1 marca br. rusza XIX Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo 2023, organizowany przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press. 

Grand Press Photo jest najważniejszym i największym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.
W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2022 roku a 31 marca 2023 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 4 kwietnia br.

Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży.
W grupie zdjęć pojedynczych (Single) ustanowiono kategorie: Current Events; Climate, Responsibility; People; Culture, Hobby, Sport; Own Vision.
Fotoreportaże (Stories) można zgłaszać w kategoriach: Current Events; Climate, Responsibility; People.
Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Documentary Project.
Główna nagroda w konkursie przyznawana jest za Zdjęcie Roku.

Już po raz szósty jury Grand Press Photo poszukiwać będzie też młodych talentów na rynku fotografii reporterskiej, w tym prasowej i dokumentalnej. Fotografów mających już dorobek fotograficzny, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo, zapraszamy do kategorii Young Poland. Zdjęcia i/lub fotoreportaże zgłaszane w tej kategorii muszą reprezentować fotografię reporterską. W obu grupach mogą zostać przyznane: Nagroda Główna i Wyróżnienie.

W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2022 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2022.

Prace do Grand Press Photo 2023 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną.

Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl

Laureatów poznamy w maju 2023 roku.