Stanley Greene przewodniczącym jury Grand Press Photo 2017

Fot. Sarah Shatz

Magazyn „Press” rozpoczął kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej – Grand Press Photo 2017. Jury przewodniczy Stanley Greene z agencji NOOR. W tym roku konkurs otwiera się też na młodych fotografów.

Stanley Greene należy do utytułowanych fotoreporterów, jest pięciokrotnym laureatem World Press Photo, laureatem nagrody W. Eugene’a Smitha i wielu innych. Urodził się w Nowym Jorku, lecz od 1986 roku mieszka w Paryżu. Od 1991 do 2007 roku był członkiem paryskiej Agence Vu, dla której dokumentował największe światowe wydarzenia. Od 1993 roku pracował w Moskwie dla dziennika „Liberation”, tygodników „Paris Match”, „Time”, „The New York Times Magazine”, „Newsweek”, „Le Nouvelle Observateur” i innych pism. Od 1994 do 2001 roku dokumentował konflikt w Czeczenii – te zdjęcia przyniosły mu szczególne uznanie. Od 2007 roku jest członkiem NOOR Agency. Oprócz niego w jury Grand Press Photo 2017 zasiądą zawodowi fotoreporterzy i fotoedytorzy.

W tegorocznej edycji konkursu zdjęcia można zgłaszać do 4 kwietnia br. Konkurs jest przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2016 roku a 31 marca 2017 roku. Po raz trzeci dla fotografów realizujących dłuższe projekty jest specjalna kategoria – Projekt dokumentalny, przy czym w tym roku autorami projektu może być też dwóch lub więcej fotografów. Zamiast kategorii Kultura i człowiek pojawiła się kategoria Kultura i rozrywka, co daje szanse tym fotoreporterom, którzy np. dokumentują rozwijające się od kilku lat w naszym kraju eventy. Organizowany jest też konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2016 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2016.

Chcąc otworzyć się na młodych, początkujących fotografów, którzy nastawiają się na fotografię publikowaną w mediach, „Press” ustanowił w tym roku kategorię Portfolio. Przeznaczona jest dla uczniów szkół fotograficznych oraz wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy w ramach tej nauki zajmują się fotografią dokumentalną i reporterską. Warunkiem uczestnictwa w konkursie Grand Press Photo 2017 jest aktualna nauka w takiej placówce. Jeden autor może zgłosić jedno portfolio składające się z maksymalnie 15 zdjęć. W kategorii Portfolio przyznana zostanie jedna, główna nagroda.

Prace do Grand Press Photo 2017 redakcja „Press” przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi w maju.