Strona główna

Rusza konkurs Grand Press Photo 2018

15 lutego br. magazyn „Press” rozpoczyna kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej – Grand Press Photo 2018. Zdjęcia można zgłaszać do 4 kwietnia br.

Konkurs jest przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Grand Press Photo wyróżnia się tym, że uczestniczący w nim fotoreporterzy poddają się ocenie fachowca o światowej sławie – przewodniczącym jury jest bowiem co roku laureat World Press Photo. W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2017 roku a 31 marca 2018 roku. Fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych są kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. Fotoreportaże można zgłaszać do kategorii: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka – ta ostatnia jest nowością w tym roku. Natomiast dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Projekt dokumentalny.
W ramach GPP organizowany jest też konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2017 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2017.
Prace do Grand Press Photo 2018 redakcja „Press” przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi w maju.

Grand Press Photo 2024

Zwycięzca World Press Photo Mohammed Salem szefem jury konkursu Grand Press Photo 2025

Ogłaszamu skład tegorocznego jury konkursu Grand Press Photo. Tym razem najlepsze prace fotograficzne ocenią: Mohammed Salem (Strefa Gazy) jako przewodniczący, Wojciech Grzędziński, Weronika Kobylińska, Weronika Mirowska, Marteen Schilt (Holandia) oraz Andrzej Zygmuntowicz. Mohammed Salem jest autorem Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo 2024.

Mohammed Salem – przewodniczący jury
To palestyński fotoreporter mieszkający w Strefie Gazy. Ukończył studia na wydziale Dziennikarstwa i Mediów na Uniwersytecie w Gazie. Związany z agencją Reuters od 2003 roku. Zdobył nagrodę World Press Photo of the Year w 2024 roku. Na swoim koncie ma też wiele innych, prestiżowych nagród, m.in. World Press Photo 2010, Pulitzer Prizes 2023, The Ortega y Gasset Awards, prestigious Overseas Press Club Awards 2023 (przyznawanej przez Overseas Press Club of America), The Royal Television Society One of the top 3 TV cameramen in the world 2025. Jego mottem jest „Zdjęcie nie powinno być robione tylko wzrokiem; powinno mieć znaczenie dla serca”.

Wojciech Grzędziński
Fotoreporter. Pasjonuje się tematami związanymi z emocjami i przemijaniem. Dokumentował wielokrotnie strefy konfliktów zbrojnych. Laureat konkursów fotograficznych World Press Photo, POY, Sipa awards, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo oraz Zdjęcia Roku Grand Press Photo (2022, 2023, 2024). Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf oficjalny Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2014 i 2018. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Weronika Kobylińska
Historyczka sztuki, adiunktka w PWSFTviT w Łodzi oraz prezeska Fundacji Archeologia Fotografii. Guest professor w Aleksander-Brückner-Zentrums für Polenstudien (2020). W 2022 roku zrealizowała staż podoktorski w Kulturwissenschaftliches Institut Essen (KWI). Stypendystka m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz MKiDN. Koordynatorka polskiego oddziału międzynarodowej sieci badawczej Ars Graphica. Prowadziła autorskie wykłady m.in. w stołecznej ASP, na Politechnice Warszawskiej, w Studium Fotografii ZPAF. Autorka licznych artykułów naukowych oraz dwóch książek o polskiej fotografii („Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki w Zachęcie 1952-1962” oraz „Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym”, która została nominowana do Nagrody im. J. Długosza). Kuratorka wystaw fotografii archiwalnych i współczesnych (m.in. „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu” w Muzeum Narodowym w Warszawie).

Weronika Mirowska
Prezeska Fundacji Grand Press, mocno zaangażowana w walkę o niezależność mediów i wolność słowa. Twórczyni wydarzenia Medal Wolności Słowa. Inicjatorka akcji „Uwolnić Poczobuta” oraz pikiet przeciw ustawie Lex TVN. W ramach działań Fundacji Grand Press organizuje konkursy Grand Press i Grand Press Photo. Chcąc propagować ideę zrównoważonego rozwoju, stworzyła konkurs Grand ESG. Pasjonatka filmów i książek reporterskich. Pomysłodawczyni konkursu na Książkę Reporterską Roku. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych.

Maarten Schilt
Założyciel Schilt Publishing & Gallery w Amsterdamie, które od ponad 25 lat koncentruje się na wydawaniu prestiżowych książek fotograficznych o tematyce dziennikarskiej, dokumentalnej i artystycznej. W 2014 roku wydawnictwo poszerzone zostało o działalność galerii, zapewniając mu znaczącą obecność w świecie fotografii. Od tego czasu powstało kilkadziesiąt wystaw z udziałem znakomitych artystów z całego świata. Maarten Schilt jest cenionym recenzentem portfolio fotograficznego na najważniejszych festiwalach fotograficznych w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Andrzej Zygmuntowicz
Fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Ruszają zgłoszenia do XXI edycji konkursu Grand Press Photo. Wraca kategoria Sport

11 marca zostaje uruchomiony panel zgłoszeniowy do Grand Press Photo 2025. XXI Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej jest organizowany przez Fundację Grand Press, a gala finałowa transmitowana będzie przez patrona medialnego wydarzenia – TVP Info. Termin zgłoszeń upływa 7 kwietnia.

Grand Press Photo to największy w Polsce konkurs przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury uznani fotoreporterzy, fotoedytorzy i wydawcy z kraju i zagranicy.

W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2024 roku a 31 marca 2025 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 7 kwietnia. Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży.

W grupie zdjęć pojedynczych (Single) ustanowiono kategorie:

  • Current Events,
  • Climate, Responsibility,
  • People,
  • Culture,
  • Sport,
  • Own Vision.

Fotoreportaże (Stories) można zgłaszać w kategoriach:

  • Current Events;
  • Climate, Responsibility;
  • People.

Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Documentary Project. Za projekt dokumentalny uważa się materiał zdjęciowy dotyczący tematyki z obszaru m.in. życia społecznego, politycznego, gospodarczego, historii, kultury itp. oraz mający walor informacyjno-poznawczy.

Już po raz ósmy jury Grand Press Photo poszukiwać będzie też młodych talentów na rynku fotografii reporterskiej, w tym prasowej i dokumentalnej. Kategoria Young Poland czeka na zgłoszenia od fotografów mających już dorobek fotograficzny, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nigdy wcześniej nie byli nominowani w konkursie Grand Press Photo.

W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2024 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2024.

Prace do Grand Press Photo 2025 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Grandpressphoto.pl.

Wystawa Grand Press Photo 2024 w Warszawie

233 najlepsze zdjęcia prasowe z zeszłorocznej edycji konkursu Grand Press Photo oraz 19 zdjęć, które zdobyły tytuł Zdjęcia Roku w poprzednich edycjach konkursu, będzie można oglądać na wystawie, która od 9 lutego do 2 marca 2025 roku będzie dostępna na dworcu PKP Warszawa Centralna.

W zeszłym roku jury konkursu Grand Press Photo przewodniczył fotograf Jewhen Małoletka, zdobywca World Press Photo, Nagrody Pulitzera oraz Oscara za film „20 dni w Mariupolu”.
– Zasiadanie po raz drugi w jury tego konkursu jest dla mnie wielkim honorem. Bycie po drugiej stronie i oglądanie prac innych jest ważne dla mnie jako fotografa. Bo wierzę w fotografię. Może nie zmienia ona świata, ale pokazuje, co powinniśmy na tym świecie robić – mówił podczas jubileuszowej XX gali Grand Press Photo Jewhen Małoletka.

Z okazji 20-lecia konkursu na wystawie prezentowane są również Zdjęcia Roku z poprzednich 19 edycji, w tym Zdjęcie Dekady i Zdjęcie Dwudziestolecia, którym została fotografia Jakuba Szymczuka.

W 2024 roku tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego przedstawiająca Irynę, kobietę, która utknęła pod gruzami zbombardowej przez rosyjską rakietę restauracji w Kramatorsku. Wojciech Grzędziński laureatem nagrody za Zdjęcie Roku został trzeci rok z rzędu.
A za największą liczbę zwycięstw w historii konkursu został również ogłoszony Fotografem XX-lecia. Wyprzedził Tomasza Gudzowatego i Maćka Nabrdalika.

Na wystawie zamieszczono 233 fotografie: 42 zdjęcia pojedyncze, 9 fotoreportaży, 3 projekty dokumentalne oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. Jurorami tegorocznego konkursu obok Jewhena Małoletki byli: Anna Bedyńska, Weronika Kobylińska, Weronika Mirowska, Maarten Schilt oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Do obejrzenia ekspozycji na dworcu PKP Warszawa Centralna zapraszają organizatorzy konkursu Fundacja Grand Press i magazyn „Press” oraz partner wystawy miejskiej Polskie Koleje Państwowe. Ekspozycję będzie można obejrzeć w holu głównym dworca.

Cieszę się, że wystawę o takim prestiżu możemy gościć na naszym dworcu. Dworce to nie tylko budynki-poczekalnie, gdzie oczekujemy na pociąg. To przede wszystkim świetnie skomunikowane miejsca w kluczowych lokalizacjach, dlatego chcemy wykorzystać ten potencjał, żeby częściej przybliżać naszym pasażerom inicjatywy kulturalne i społeczne – mówi Paweł Lisiewicz, członek Zarządu PKP S.A. ds. rozwoju i inwestycji.

Partner wystawy miejskiej w Warszawie: PKP S.A.
Patroni medialni wystawy miejskiej: TVP3 Warszawa, Nasze Miasto Warszawa, Radio Kolor 103 FM
Partner wystaw: Drukarnia Andrus

Wojciech Grzędziński wykonał Zdjęcie Roku konkursu Grand Press Photo 2024 i otrzymał tytuł Fotografa XX-lecia. Jakub Szymczuk autorem zdjęcia XX-lecia GPP

Wojciech Grzędziński został autorem Zdjęcia Roku w jubileuszowej XX edycji Grand Press Photo 2024. Także Grzędziński odebrał w środę wieczorem tytuł Fotografa XX-lecia konkursu. Natomiast tytuł Zdjęcia XX-lecia Grand Press Photo otrzymała fotografia Jakuba Szymczuka. Gala odbyła się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.

Jury konkursu Grand Press Photo 2024 pod przewodnictwem Jewhena Małoletki wybrało do finału 42 zdjęcia pojedyncze (Single), dziewięć reportaży (Stories) oraz trzy projekty dokumentalne. Jewhenowi Małoletce pomagali w wyborze prac: Anna Bedyńska, Weronika Kobylińska, Weronika Mirowska, Maarten Schilt (Holandia) oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Jewhen Małoletka, przewodniczący jury, zdobywca World Press Photo, Nagrody Pulitzera oraz Oscara za film „20 dni w Mariupolu”, otworzył galę: – Zasiadanie po raz drugi w jury tego konkursu jest dla mnie wielkim honorem. Bycie po drugiej stronie i oglądanie prac innych – co zrobiono i czego nie zrobiono – jest ważne dla mnie jako fotografa. Bo wierzę w fotografię, może nie zmienia ona świata, ale pokazuje, co powinniśmy na tym świecie robić – mówił Małoletka.

I dalej: – Fotografia jest też ważna dla naszych dzieci – żeby mogły zobaczyć, co nam się przytrafiło we wcześniejszych latach. Dziękuje, że kontynuujcie ten konkurs.

Później Jewhen Małoletka opowiadał o swoich zdjęciach, prezentując je uczestnikom gali na wielkim ekranie. – Chcę pokazać, co wydarzyło się ze mną, kiedy trwało oblężenie Mariupolu – mówił Jewhen, pokazując wstrząsające zdjęcia ofiar. Dodał: – Ale podkreślam, że wojna nie zaczęła się w roku 2022, ale w 2014.

Pokazał też słynną fotografię, która zdobyła Photo of the Year na World Press Photo – wykonaną 9 marca 2022 roku niedaleko szpitala w Mariupolu. Przedstawia kobietę w ciąży transportowaną na noszach. – Krzyczała: zabijcie mnie, uratujcie mojego syna – opowiadał Małoletka.

Autor Zdjęcia Roku w Grand Press Photo 2024 oraz Fotograf XX-lecia konkursu podzielił się na scenie refleksją: – Chcę wam powiedzieć, ze Irina przeżyła, restauracji nie ma, ale Irina jest – jest po rehabilitacji, została odkopana spod gruzów – mówił Wojciech Grzędziński, nawiązując do nagrodzonej fotografii.

Jakub Szymczuk, autor zdjęcia XX-lecia Grand Press Photo (partnerem kategorii była Grupa Lux Med) powiedział z kolei: – Gdy przeglądałem te wszystkie zdjęcia od 2005 roku, to odniosłem wrażenie, że historia przyspiesza – widać to w emocjach i tematach zdjęć. Zdjęcie to powstało 10 lat temu i wciąż we mnie żyje. Żyłoby pewnie inaczej, gdyby nie spotkanie z rodzicami bohatera tej fotografii. Wtedy wokół fotografowania takich sytuacji było wiele dyskusji. Jego ojciec spojrzał na mnie mocnym wzrokiem i mnie przytulił. Powiedział, że zdjęcie jest świadectwem bohaterstwa jego syna.

W kategorii Current Events – Single pierwszą nagrodę otrzymał Attila Husejnow. Drugą nagrodę przyznano Markowi M. Berezowskiemu, trzecią natomiast Jakubowi Orzechowskiemu.

Marek Berezowski: – Wojna w Ukrainie nie jest tylko wojną Ukrainy. Historia cały czas się toczy. To wojna, w której na szali jest demokracja, prawa człowieka, wolność słowa. Jeżeli chcemy te walkę prowadzić, musimy też dbać o to, by dziennikarstwo było prawdziwym dziennikarstwem. Bez jakościowego dziennikarstwa nie ma demokracji.

W kategorii Current Events – Stories pierwszą nagrodę otrzymał Wojciech Grzędziński, a druga nagroda powędrowała do Małgorzaty Smieszek.

Pierwszą nagrodę w kategorii People – Single – partnerem tej kategorii było Miasto Gdańsk – otrzymała z kolei Anna Hernik. Drugą nagrodę w kategorii dostał Wojciech Grzędziński, a trzecią Szymon Muszański.

Anna Hernik: – Drugi rok z rzędu otrzymuję nagrodę za dosyć smutne zdjęcie. Przedstawia mojego męża, który otrzymał diagnozę glejaka wielopostaciowego. Wszyscy boimy się zachorować. W naszej rodzinie to się wydarzyło. Niestety świat się nie zatrzymuje. Musimy iść na przodu. Chcę zadedykować tę nagrodę mojemu mężowi i moim dzieciom. Mąż pokazuje, że życie jest warte, by każdego dnia wstawać i walczyć.

Szymon Muszański na scenie nie krył radości, na scenie w finale konkursu stał pierwszy raz: – 8 lat temu dostałem album 10-lecia Grand Press Photo. Zaszokowały mnie te zdjęcia, wywarły na mnie ogromne wrażenie. Państwo fotografowie stanowili dla mnie wielką inspirację – cieszył się.

Kolejną kategorią – tu także partnerowało Miasto Gdańsk – była People – Stories. Pierwszą nagrodę otrzymała tu Kasia Strek. Druga nagroda w tej kategorii przypadła Marcinowi Krukowi.

Pierwszą nagrodę w kategorii Own Vision – Single otrzymał Tomasz Kawecki. Druga nagroda przypadła Justynie Rojek-Lindzie. Partnerem kategorii było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Justyna Rojek-Linda cieszyła się: – To moja szósta nominacja, ale pierwsza nagroda. Dziękuję serdecznie organizatorom za stworzenie takiej kategorii. Bo w niej jest miejsce na najbardziej osobistą fotografię i wykreowany swój świat.

Kolejną kategorią, w której przyznawano nagrody, była kategoria Climate, Responsibility – Single. Pierwszą nagrodę otrzymał tu Adam Jastrzębowski, drugą Joanna Mrówka, a trzecią Mateusz Sarełło. Partnerem kategorii była Grupa KRUK.

Adam Jastrzębowski podziękował żonie: – Większość się zgodzi, że życie z zawodowym fotografem prasowym to ciężka historia – powiedział, spotykając się ze zrozumieniem zebranych. Natomiast Joanna Mrówka, odbierając dyplom, zaapelowała o powrót do konkursu reportażowej kategorii w dziedzinie kultury i sportu.

Pierwszą nagrodę w kategorii Climate Responsibility – Stories – tu także partnerem kategorii była Grupa KRUK – otrzymał Damian Lemański. Druga nagroda natomiast przypadła Wojciechowi Grzędzińskiemu.

– Mnóstwo odpadów przypływa tam z krajów rozwiniętych, ze Stanów i Europy – mówił Damian Lemański, nawiązując do tematu swoich zdjęć. I dodawał: – I ci ludzie toną w śmieciach, żyją na tym wysypisku. Byli dla mnie przepiękni. Nie myślałem, że aż tak zareaguję – mówił wzruszony, gdy wspomniał o innych zdjęciach nominowanych w konkursie.

W kategorii Culture, Hobby, Sport – Single najlepszą pracę wykonał Tomasz Markowski. Drugą nagrodę otrzymała Julia Zabrodzka, a trzecią Jakub Włodek.

Pierwszą nagrodę w kategorii Documentary Project otrzymał Maciej Grzybowski, a drugą Amadeusz Świerk. Partnerem kategorii była tu ERGO Hestia.

W tym roku po raz siódmy w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogli w nim wystartować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Tutaj do finału nominowano siedem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

Pierwszą nagrodę w kategorii Young Poland – Single otrzymała Adrianna Wilewska, wyróżnienie natomiast Eliza Kania. – Ważne jest dla mnie, że w moim intymnym spojrzeniu na świat inni też dostrzegli sens – dziękowała Adrianna Wilewska.

Pierwszą nagrodę w kategorii Young Poland – Stories otrzymał natomiast Mikołaj Szymkowiak. Natomiast wyróżnienie otrzymał tu Antoni Nowak. – Ten reportaż kosztował mnie wiele emocji, chciałbym go zadedykować schronisku dla zwierząt w Gnieźnie – mówił Mikołaj Szymkowiak, dziękując również swojej dziewczynie i nauczycielowi.

W nocy z wtorku na środę zakończyło się też głosowanie na Nagrodę Internautów – zdobyła ją autorka pracy wyłonionej spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy Single oraz Stories. Nagrodę Internautów otrzymała fotografia Anny Hernik. – To nagroda od chorych, od ich rodzin, od tych, z którymi piszę, do których dzwonię. Bardzo bym chciała, żeby ta nagroda spowodowała, że otworzą się jakieś drzwi, że badania kliniczne będą dostępne dla mojego męża. Nie może być tak, że latamy w kosmos, a guz mózgu jest tak długo nierozpoznawalny – mówiła Hernik.

W ramach GPP organizowany był także konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią reporterską i dokumentalną, wydaną premierowo w 2023 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2023 konkurowało 14 publikacji. Tytuł Photo Book of the Year 2023 otrzymała książka: „Rdza” Bartka Warzechy. Laureat dziękował: – Dziękuję za to, że kilka osób uwierzyło, że damy radę – mówił Bartek Warzecha. – Zdjęcia powstawały przez 10 lat, dziękuję za docenienie takiej, niespektakularnej książki.

O konkursie

Grand Press Photo
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej

Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.

Prace uczestników konkursu oceniają fachowcy o światowej sławie.

Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

Przewodniczącymi jury w ubiegłych latach byli:
W 2005 Francesco Zizola, w 2006 – Claus Bjorn Larsen, w 2007 – Jean-Marc Bouju, w 2008 – Eric Grigorian, w 2009 – Spencer Platt, w 2010 – Finbarr O’Reilly, w 2011 – Lucian Perkins, w 2012 – Jodi Bieber, w 2013 – Samuel Aranda, w 2014 – Paul Hansen, w 2015 – Christopher Morris, w 2016 – Kadir van Lohuizen, w 2017 – Francesco Zizola, w 2018 – Stefano de Luigi, w 2019 – Espen Rasmussen, w 2020 – Pieter Ten Hoopen, w 2021 – Romain Laurendeau, w 2022 – Ami Vitale, w 2023 – Konstantinos Tsakalidis, w 2024 – Jewhen Małoletka.

Fotografie na konkurs można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży.

W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Current Events, Climate, responsibility, People, Culture, Sport, Own Vision.

Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Current Events, Climate, responsibility, People.

W 2015 roku ustanowiono dodatkowo kategorie: Projekt dokumentalny i Photo Book, a w 2017 konkurs dla fotografów między 18. a 26. rokiem życia – Young Poland.

Wszystkie fotografie, które trafiają do finału, są prezentowane na wystawie pokonkursowej.