Wystawa Grand Press Photo 2018 w Gdańsku

Wystawa
Grand Press Photo 2018
Gdańsk, 17 – 25 lipca

Polska i świat w 2017 roku – najlepsze zdjęcia prasowe

Do 25 lipca, codziennie w godz. 12.00 – 22.00, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można oglądać pokonkursową wystawę Grand Press Photo 2018.

Teatr Szekspirowski to jedyny teatr elżbietański w Polsce, z oryginalnym układem sceny i widowni rodem z czasów Williama Szekspira – jednego z najsłynniejszych dramaturgów wszech czasów. Teatr tętni życiem przez cały rok, a na jego deskach wystawiane są nie tylko doskonałe polskie i zagraniczne sztuki, ale również odbywają się koncerty i inne imprezy kulturalne.

Teatr jest też idealną przestrzenią dla wystaw malarstwa, rzeźby czy fotografii. W jego monochromatycznej przestrzeni pokażemy Państwu zdjęcia najlepszych fotoreporterów w Polsce, blisko 250 fotografii prasowych, które trzeba zobaczyć.

Na wystawę najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz Miasto Gdańsk – partner wystawy.

Wśród prezentowanych fotografii są zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył członek prestiżowej agencji VII Stefano De Luigi. Oprócz niego w jury zasiadali: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni), Peer Grimm (Deutsche Presse-Agentur), Andrej Reiser, Andrzej Zygmuntowicz.

Wystawę otwiera Zdjęcie Roku – fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.

– Wybraliśmy to zdjęcie, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji – uzasadniał Stefano De Luigi, dodając, że jury dopatrzyło się w tej fotografii podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.

– Cieszę się, że jury zauważyło niezwykłą prawdę napisaną w tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. I że doceniło ważne rzeczy, które się dzieją w naszym kraju. Bo niezwykłe jest to, że ludzie się jednoczą, i po jednej, i po drugiej stronie, a my obie te strony z wielkim szacunkiem powinniśmy fotografować – mówił po odebraniu nagrody Adam Lach.

Na wystawie zobaczymy ponadto m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która z Birmy uciekła do Bangladeszu; przerażające obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ub.r.; świat widziany oczami młodych ludzi; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości, niespodziewane sytuacje z zawodów sportowych. Są też zapadające w pamięć portrety polskich górali, obrazy dokumentujące zniszczenie polskich lasów, poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku czy wstrząsający dokument o własnym zmaganiu się fotografa z depresją.

– Żyjemy w czasach, które są bardzo dynamiczne, bardzo zmienne. Oglądając te zdjęcia, wyraźnie widać, że jest jakieś napięcie społeczne, którego od dawna nie obserwowaliśmy. I są fotografowie, którzy to wyczuwają i o tym opowiadają – komentuje członek jury Andrzej Zygmuntowicz.

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ!

Mecenas Grand Press Photo 2018: Nikon
Partnerzy konkursu i wystaw: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Inicjatywa Nasza Niepodległa
Partnerzy wystaw: Drukarnia Andrus i Thyssenkrupp Materials Poland S.A.

Partner wystawy miejskiej: Urząd Miasta Gdańska i Gdański Teatr Szekspirowski
Patroni medialni: „Dziennik Bałtycki”, portal Naszemiasto.pl oraz Polskie Radio Gdańsk