Adam Lach wygrał Grand Press Photo 2021

Adam Lach wygrał Grand Press Photo 2021. Poznaj wszystkich laureatów

Adam Lach (Napo Images) wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021. Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdjęcie Lacha zostało wykonane 28 listopada 2020 roku w Warszawie.

Jury Grand Press Photo przewodniczył w tym roku Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, w tym World Press Photo 2020. W jury zasiadali też: Anna Bedyńska, fotografka dokumentalistka, dwukrotna zdobywczyni nagrody za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo, laureatka World Press Photo; Maksymilian Rigamonti, fotograf, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019, członek Press Club Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików; Maarten Schilt, właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo; Radu Sigheti (Reuters), fotoreporter, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera; Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

W tegorocznej edycji z ponad 4,5 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Łącznie w finale znalazły się 272 fotografie.

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Wydarzenia

I miejsce
Adam Lach (Napo Images) – Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

II miejsce
Jarosław Respondek (Agencja Reporter) – Gdańsk, ogólnopolski protest samochodowy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

III miejsce
Przemysław Błaszkiewicz („Magazyn Pielęgniarki i Położnej”) – Odziany w kombinezon ochronny medyk przemieszcza się z wózkiem inwalidzkim między oddziałami szpitala tymczasowego na terenie poznańskich targów.

Życie codzienne

I miejsce
Krzysztof Gołuch („Przegląd Lokalny”) – W czasie Knurowskich Dni Integracji uczniowie w reżimie sanitarnym obejrzeli film o życiu osób niepełnosprawnych.

II miejsce
Maks Skrzeczkowski („Lajf. Magazyn lubelski”) – Mama w rodzinie zastępczej opiekuje się chorym na ospę pięcioletnim Jasiem i trzyletnią Małgosią.

III miejsce
Paweł Jędrusik (Edytor.net / Tvs.pl) – Wolontariuszka grupy Korona Jaworzno pomaga jednej ze starszych osób w sprzątaniu mieszkania.

Ludzie

I miejsce
Jeremi Astaszow (Astashow Studio) – Z powodu lockdownu Agnieszka i Piotr zamiast w pięknej sali balowej przyjęcie weselne zorganizowali w starej katowickiej kamienicy.

II miejsce
Wojciech Jargiło (Polska Agencja Prasowa) – Kibice Motoru Lublin podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław.

III miejsce
Michał Niwicz (Polska-zbrojna.pl) – Żołnierze z Giżycka podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych z żołnierzami z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Środowisko

I miejsce
Marcin Bielecki (Polska Agencja Prasowa) – Ścienne, 4 lutego 2021 roku. Trwa akcja wydobycia jeleni wypłoszonych przez zbieraczy poroża do jeziora Ińsko. Uratowano tylko 15 zwierząt.

II miejsce
Jakub Orzechowski („Gazeta Wyborcza Lublin”) – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Psy czekające na adopcję.

III miejsce
Marcin Dobas („National Geographic Polska”) – Głuptaki potrafią nurkować do wody w poszukiwaniu ryb z wysokości 30 m, osiągając prędkość 100 km/h, gdy uderzają w taflę.

Portret

I miejsce
Paweł Łączny (freelancer) – Portret pielęgniarki Anny Gadzińskiej z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną ZOZ-u w Bolesławcu.

II miejsce
Martyna Niećko („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) – Pani Agnieszka została oblana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. Była przypadkową ofiarą. Do dziś walczy o powrót do zdrowia i normalności.

III miejsce
Mateusz Skwarczek (Wysokieobcasy.pl) – Artystka Monika Zielińska „Mamzeta” pozuje w odlewie wykonanym przed mastektomią.

REPORTAŻE

Wydarzenia

I miejsce
Jakub Kamiński (East News) – Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: „Nasza cywilizacja. Nasze zasady”. Tomasz Gutry fotoreporter „Tygodnika Solidarność” został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.

II miejsce
Ireneusz Dorożański (Agencja Forum) – Ewakuacja oraz opieka nad pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 prowadzona przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w domach pomocy społecznej.

Życie codzienne

I miejsce
Magdalena Woch (Muzyczny Kraków) – Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa i Bagatela w czasie lockdownu.

II miejsce
Maciej Stanik (NaTemat.pl) – Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Afganistanie rząd zaczął atakować jedną z najbardziej wrażliwych grup: narkomanów w stolicy. Zdaniem władz duże skupiska narkomanów na ulicach mogą wkrótce stać się ogniskami wirusa.

Ludzie

I miejsce
Maciek Nabrdalik (VII Photo) – W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczas liczbę kolarzy i biegaczy trenujących w domu. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.

II miejsce
Małgorzata Adamczyk (Pix.House) – W pokojach mocno wysłużonych budynków postawionych dla budowniczych Pałacu Kultury na warszawskim Bemowie mieszkają teraz także cudzoziemcy, dla których Osiedle Przyjaźń jest pierwszym domem w Polsce.

Środowisko

I miejsce
(Nie przyznano pierwszego miejsca)

II miejsce
Michał Dyjuk (Agencja Forum) – Tomografia konia wykonana w Centrum Badań Biomedycznych SGGW.

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce
Kasia Strek, „Cena wyboru” – Konsekwencje stygmatyzacji i niebezpiecznych aborcji wpływają nie tylko na kobiety, ale także na ich mężów, społeczności, w których żyją, a w końcu na całe społeczeństwa. Materiał zrealizowany w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.

II miejsce
Michał Patroń, „Unoffensichtlich. Turyzm w okupowanej Polsce” (magazyn „Obscurny”) – Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym wydawnictwa Karla Baedekera dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu i biznesmenów. Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji i cmentarze żydowskie związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

YOUNG POLAND

POJEDYNCZE

I miejsce
Jakub Ositek (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie) – W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczy do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reaguje.

Wyróżnienie
Dorota Grzegorczyk (Uniwersytet Jagielloński) – Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.

REPORTAŻE

I miejsce
Jessica Ciupa (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Ayia Napa to turystyczny kurort położony po greckiej stronie Cypru. Pełno tu korupcji, a załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko problemy stałych mieszkańców i pracowników napływowych.

Wyróżnienie
Kinga Wnuk (Akademia Sztuki w Szczecinie) – 3 maja 2008 roku 17-letnia Sandra spadła z konia, co spowodowało przerwanie rdzenia kręgowego. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim. Jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, instruktorką rekreacji ruchowej, sędzią skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2020

„List do chłopca z latarką” Grzegorza Dembińskiego

Osobista opowieść fotograficzna, w której główną rolę kreuje syn fotografa, niepełnosprawny 12-letni Jan. Zdjęcia powstały podczas wakacji, wspólnych wycieczek, w domu, w drodze do szkoły. Dokumentalne fotografie złożyły się w fikcyjną poetycką nowelę.

Wydawca Grzegorz Dembiński/Pix.House – Mariusz Forecki, projekt graficzny Anna Małecka-Milach.

Wyróżnienie:
„Rewizje” Dyby i Adama Lachów

Publikacja zamykająca ponad trzyipółletnią podróż przez Polskę duetu dokumentalistów Dyby i Adama Lachów. Próba odpowiedzi na pytanie, co kształtuje tożsamość narodową w XXI wieku, i zmierzenia się z polskim fantazmatem. Wydawca Adam Lach.

W jury Photo Book of the Year zasiadali: Maga Ćwieluch, fotografka, kuratorka i projektantka; Katarzyna Sagatowska, kuratorka, fotografka, wykładowczyni, specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej; Mateusz Sarełło, fotograf, autor i edytor książek fotograficznych; Paweł Rubkiewicz, współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej.

NAGRODA INTERNAUTÓW

Widzowie mogli głosować na zdjęcia zakwalifikowane do finału przez jury. Oddano 23 154 głosy, z tego 14 995 na fotografię, która zwyciężyła.

Nagrodę Internautów otrzymał: Mateusz Skwarczek, „Gazeta Wyborcza” za zdjęcie Jerzego Urbana.

Partnerami GPP 2021 są:

Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska
Partner kategorii Środowisko: spółka biurowa Skanska w regionie CEE
Partner kategorii Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii Projekt dokumentalny: Canon
Partnerzy: ColorOffOn, Cocosound, F25 Production House
Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl
Patroni medialni: „Digital Camera”, Fotopolis

Organizatorami konkursu są: Magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.