Pierwsze warsztaty fotograficzne w ramach wystaw zdjęć wyróżnionych w Grand Press Photo 2022
Fujifilm i magazyn „Press” zapraszają na bezpłatne warsztaty fotograficzne, które odbędą się 22 sierpnia w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Galaxy w Szczecinie. Spotkanie poprowadzi ambasador Fujifilm Tomasz Lazar.
Celem warsztatów będzie poszerzenie wiedzy uczestników z tematyki przygotowania się i pracy nad projektami fotograficznymi i fotoreportażami. Zaczynając od historii fotografii, przechodząc przez kolejne etapy przygotowania do zrealizowania projektu/reportażu oraz finalnie po wstępny etap edycji materiału. Przy realizowaniu projektów bardzo ważny jest sam etap przygotowań, dzięki któremu dużo łatwiej w późniejszym czasie realizuje się sam projekt/reportaż. Fotograf dużo bardziej świadomie podchodzi do swojej pracy i zauważa elementy, które pomagają również w edycji/ składaniu materiału.
Tomasz Lazar, który poprowadzi warsztaty, urodził się w Szczecinie. Jest niezależnym fotografem, artystą oraz wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest laureatem nagród m.in.: World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo oraz Lumix Festival for Young Journalism. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: „New York Times”, „Newsweek International”, „Sunday Times Magazine”, „New Yorker”, „Washington Post” czy „New York Magazine”. Interesują go przede wszystkim długoterminowe projekty, skupiające się na tematyce społeczeństwa i ludzkiego umysłu.
Spotkanie towarzyszy wystawie zdjęć wyróżnionych w konkursie Grand Press Photo 2022, którego Fujifilm jest partnerem. Wystawa, poza Szczecinem, będzie pokazana jeszcze w kilkunastu innych miastach. W Szczecinie odbędą się pierwsze z czterech zaplanowanych warsztatów.
Udział jest bezpłatny, jednak, aby dostać się na spotkanie, należy wypełnić formularz na stronie Akademia.fujifilm.pl/warsztaty. Kilkunastu autorów/ek najlepszych zgłoszeń zostanie zaproszonych na warsztaty. Na zgłoszenia organizator czeka do 14 sierpnia.
Partnerami warsztatów fotograficznych są: Fujifilm, magazyn „Press”, Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galary.
Ponad 300 zdjęć w finale XVIII edycji Grand Press Photo 2022. Rusza głosowanie internautów
Jury konkursu Grand Press Photo 2022 pod przewodnictwem Ami Vitale nominowało do finału 302 fotografie. Dziś rusza głosowanie na Nagrodę Internautów, do której kandydatury można wskazać spośród wszystkich nominowanych zdjęć w kategoriach Single i Stories.
Jury w składzie: przewodnicząca Ami Vitale oraz Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska i Andrzej Zygmuntowicz wybrało do finału 48 zdjęć pojedynczych (Single), 11 reportaży (Stories) i pięć projektów dokumentalnych (Documentary Projects), wykonanych przez 63 autorów.
W tym roku po raz piąty w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogli w nim wystartować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. W tym konkursie do finału nominowano 8 zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.
W ramach GPP organizowany jest także konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią reporterską i dokumentalną, wydaną premierowo w 2021 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2021 konkurowało 25 publikacji.
Wraz z ogłoszeniem nominacji rusza głosowanie na Nagrodę Internautów, w którym wybrać można najlepszą pracę spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy Single oraz Stories. Wszystkie nominacje dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl, a panel do głosowania na Nagrodę Internautów na Press.pl.
Głosowanie widzów potrwa do 1 czerwca do godz. 23.59.
Laureatów Grand Press Photo 2022 poznamy podczas gali ogłoszenia wyników 2 czerwca.
Ami Vitale szefową jury konkursu Grand Press Photo 2022
W jury XVIII edycji konkursu Grand Press Photo 2022 zasiadają: Ami Vitale (przewodnicząca), Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.
Przewodniczącą jury Grand Press Photo 2022 jest amerykańska fotoreporterka Ami Vitale.
Fotografka i filmowczyni. Podczas podróży do ponad 100 krajów była świadkiem nie tylko przemocy i konfliktów, ale także niebywałego piękna i mocy ludzkiego ducha. Jest ambasadorką Nikona i fotografką kontraktową magazynu „The National Geographic”, a przez ostatnie 4 lata była przewodniczącą jego Rady Doradczej Fotografów. Sześć razy została laureatką World Press Photo. Wykłada dla National Geographic LIVEseries i prowadzi warsztaty fotograficzne na całym świecie. Jest dyrektorką wykonawczą Vital Impacts, którego misją jest wspieranie oddolnych organizacji chroniących ludzi i dziką przyrodę. Autorka książki „Panda Love: The Secret Lives of Pandas”, jest także jedną z założycielek Ripple Effect Images, kolektywu naukowców, pisarzy, fotografów i filmowców, którzy dokumentują wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, przed którymi stoją kobiety i dziewczęta. Członkini Executive Advisory Committee w Alexia Foundations Photojournalism Advisory Board.
W jury tegorocznego konkursu zasiądą obok niej także:
Antonio Bat
Urodzony w Zagrzebiu w 1964 roku. Karierę rozpoczął jako fotograf w gazecie „Vecernji List”. Po ukończeniu dziennikarstwa na Uniwersytecie w Zagrzebiu (FPZN), rozpoczął pracę w HINA News Agency jako ich pierwszy fotograf i fotoedytor. Relacjonował wojnę w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie w latach 1991-1995, wizyty papieża Jana Pawła II w wielu krajach oraz doniosłe wydarzenia polityczne. Od 1992 roku pracował jako niezależny fotograf dla European Pressphoto Agency. W latach 1995-1996 był fotografem magazynu Arena, by w 1996 roku powrócić do EPA, z którą związany jest do dziś.
Anna Bedyńska
Fotografka dokumentalistka, dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Prezentowany w 2022 roku w Kioto projekt “Forever mine” po raz pierwszy w przestrzeni publicznej porusza temat porwań rodzicielskich w Japonii. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie.
Weronika Mirowska
Absolwentka PWSFTViT w Łodzi, pracowała jako compositing artist przy nagrodzonym w 2008 roku Oscarem filmie animowanym „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych. Prezeska Fundacji Grand Press i dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Od 2020 roku organizatorka konkursu Grand Press Photo, twórczyni Medalu Wolności Słowa.
Andrzej Zygmuntowicz
Fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Zgłoszenia do Grand Press Photo 2022 zostały zamknięte
We wtorek 5 kwietnia o 23:59 zamknięte zostały zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu. Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje prace.
W kwietniu ogłoszony zostanie skład jury, a w pierwszej połowie maja fotografie, które przeszły do finału. Wtedy też rozpocznie się głosowanie na Nagrodę Internautów. Zwycięzców Grand Press Photo poznamy podczas oficjalnej gali w maju.
Główna nagroda w konkursie przyznawana jest za Zdjęcie Roku.
Pozostałe nagrody przyznawane są w kategoriach przedstawionych poniżej.
Zdjęcia pojedyncze (Singles):
Current Events;
Climate, Responsibility;
People;
Culture, Hobby, Sport;
Own Vision
Fotoreportaże (Stories):
Current Events;
Climate, Responsibility;
People
Documentary Project – to specjalna kategoria dla fotografów realizujących dłuższe projekty.
Young Poland – kategoria dla fotografów mających już dorobek fotograficzny, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo.
Photo Book – konkurs na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2021 roku.
Rusza konkurs Grand Press Photo 2022
1 marca br. rusza XVIII Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo 2022, organizowany przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press. W tegorocznej edycji dokonano zmian w kategoriach konkursowych.
Grand Press Photo jest najważniejszym i największym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.
W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2021 roku a 31 marca 2022 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 5 kwietnia br.
Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży, jednak zmianie uległy niektóre kategorie konkursowe.
W grupie zdjęć pojedynczych (Single) ustanowiono kategorie: Current Events; Climate, Responsibility; People; Culture, Hobby, Sport; Own Vision.
Fotoreportaże (Stories) można zgłaszać w kategoriach: Current Events;_ Climate, Responsibility; People.
Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Documentary Project.
Główna nagroda w konkursie przyznawana jest za Zdjęcie Roku.
Już po raz czwarty jury Grand Press Photo poszukiwać będzie też młodych talentów na rynku fotografii reporterskiej, w tym prasowej i dokumentalnej. Fotografów mających już dorobek fotograficzny, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo, zapraszamy do kategorii Young Poland. Zdjęcia i/lub fotoreportaże zgłaszane w tej kategorii muszą reprezentować fotografię reporterską. W obu grupach mogą zostać przyznane: Nagroda Główna i Wyróżnienie.
W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2021 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2021.
Prace do Grand Press Photo 2022 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną.
Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl
Laureatów poznamy w maju 2022 roku.