Gdzie mogę zgłosić zdjęcia z dziedzin sportu i kultury?
W zależności od tematyki zdjęcia odpowiednimi kategoriami będą: Wydarzenia – dla zdjęć z imprez kulturalnych i sportowych; Życie codzienne – dla zdjęć ukazujących ciekawe i nieoczywiste aspekty związane z kulturą i sportem oraz Ludzie.
Co to znaczy, że konkurs jest przeznaczony dla osób zajmujących się fotografią zawodowo?
To znaczy, że autor zdjęć jest fotoreporterem pracującym dla jakiejś redakcji bądź agencji fotograficznej/kolektywu fotografów (niekoniecznie na etacie) lub jest fotografem freelancerem – lecz fotografia jest jego źródłem utrzymania. Wykonuje bowiem zdjęcia z zamiarem sprzedaży ich do publikacji bądź dla agencji.
Czy jako student fotografii mogę uchodzić za zawodowca?
Nie, jeżeli nie pracuje Pan(Pani) na zlecenie gazety/agencji bądź nie robi Pan(Pani) jeszcze zdjęć, które oferuje do sprzedaży w redakcjach/agencjach. Polecamy kategorię Young Poland.
Jeżeli robię zdjęcia tylko dla galerii bądź wydawnictw książkowych, mogę je zgłosić?
Jeśli zdjęcia nie są robione do publikacji w mediach, to nie. Natomiast jeśli jest to fotografia dokumentalna, prasowa, a nie artystyczna, i została wydana w książce, można startować w kategorii Photo Book.
Czy jeżeli zgłoszę cztery zdjęcia pojedyncze w jednej kategorii, mogę zgłosić jeszcze jedno w innej?
Tak, zgodnie z regulaminem jeden autor może zgłosić w sumie pięć pojedynczych zdjęć – a w których kategoriach je umieści i po ile, to już jego wybór.
Czy fotoreportaż może mieć więcej niż jednego autora?
Nie.
Czy zdjęcie pojedyncze może być wyciągnięte z fotoreportażu, który także zgłaszam na konkurs?
Nie.
Czy jako pojedyncze zdjęcie może być zgłoszony kolaż zdjęć?
Nie.
Czy jeżeli dane zdjęcie opublikowała gazeta, lecz przy tym nieco je zmieniła (np. skadrowała, popracowała Photoshopem), muszę zgłosić tę wersję czy mogę zgłosić swoją, naturalną?
Założeniem jest, że zdjęcia zgłaszane do konkursu są jak najbardziej naturalną, podstawową formą zamierzoną przez autora. To, co z nimi potem robią redakcje, nie musi być uwzględniane.
Czy zdjęcia robione wyjściowo w kolorze mogę przerobić na czarno-białe?
Tak, to jest dozwolone. Jednak proszę pamiętać, że taki zabieg nie zawsze pomaga fotografii, a już na pewno nie tuszuje jej słabości.
Mam fotoreportaż, nad którym pracowałem trzy lata. W ostatnim roku (regulaminowym) zrobiłem ostatnie dwa zdjęcia, które znajdują się w ostatecznej edycji fotoreportażu. Czy taki fotoreportaż mogę zgłosić w konkursie?
Tak, co najmniej dwa zdjęcia muszą być wykonane w terminie objętym regulaminem.
Czy mogę zgłosić do konkursu zdjęcia, które nie były publikowane?
Tak, o ile zostały zrobione z zamiarem publikacji, czyli na czyjeś zlecenie bądź zostały przesłane do redakcji/agencji z propozycją publikacji.
Co się stanie, jeśli jeden autor przyśle więcej zdjęć, niż pozwala regulamin?
O zakwalifikowaniu zdjęć do konkursu decyduje formularz zgłoszeniowy – oddzielny do każdego zdjęcia i reportażu. Jeżeli jeden autor zgłasza za dużo zdjęć, redakcja „Press” na podstawie danych z formularza kontaktuje się z nim i prosi, by sam ograniczył liczbę zgłoszeń. Jeżeli nie chce tego zrobić bądź nie ma z nim kontaktu do momentu pierwszego posiedzenia jury – jego zdjęcia zostają zdyskwalifikowane.
Czy można zgłosić to samo zdjęcie/reportaż w dwóch różnych kategoriach?
Nie.
Co powinien zawierać opis do zdjęcia?
W rubryce „Opis fotografii” w formularzu należy podać, co przedstawia dana fotografia. Co/kogo na niej widzimy, w jakim momencie/sytuacji. Czy i jakie wydarzenie towarzyszyło wykonaniu tego zdjęcia. Jeżeli na zdjęciu jest pojedyncza osoba, należy podać jej imię i nazwisko, a jeśli nie można, to ją opisać/przedstawić; podobnie z grupami ludzi – powinny być przedstawione, kim są, kogo reprezentują. Wszystkie informacje podane w opisie powinny zostać dokładnie sprawdzone (nazwy, imiona i nazwiska, daty, miejsca).
Czy można przesłać formularz zgłoszeniowy faksem bądź pocztą?
Nie. Obowiązują formularze wypełniane elektronicznie i wysyłane poprzez stronę www.grandpressphoto.pl.