Warsztaty z przewodniczącym jury Grand Press Photo 2018

Stefano De Luigi:
„Klasycy i outsiderzy”

Trzydniowe spotkanie w Warszawie będzie poświęcone reportażowi – Stefano De Luigi zabierze uczestników w podróż przez historię fotoreportażu i pokaże tajniki pracy nad takim projektem. Prezentując i omawiając zdjęcia największych wykonawców tego gatunku, prowadzący wraz z uczestnikami będą analizowali, jak fotoreporter może pozycjonować siebie w relacjonowaniu danej historii. W ciągu trzech dni uczestnicy zobaczą prezentacje, które nakreśliły historię fotodziennikarstwa od jego początków po czasy obecne. Podzielone na dekady, prezentacje będą się koncentrowały na pracy tych autorów, którzy zrewolucjonizowali język fotodziennikarstwa. Począwszy od lat 30. ub. wieku i skupiając się na głównych nurtach (klasyków i outsiderów), Stefano De Luigi zaprezentuje, jak dwa zdawałoby się różne podejścia do gatunku fotoreportażu rozwijały się niezależnie, by ostatecznie spotkać się na początku obecnego tysiąclecia.
Stefano De Luigi pokaże ponadto, jak powinien być budowany fotoreportaż, jak należy postępować podczas wstępnej selekcji zdjęć oraz ich edytowania do reportażu. Wyjaśni, co tak naprawdę odróżnia fotoreportera od zwykłego autora zdjęć. Wraz z uczestnikami warsztatów Stefano De Luigi omówi ich porftolia; poradzi, jak rozpocząć pracę nad projektem bądź kontynuować już prowadzony.
Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim. By w nich uczestniczyć, nie trzeba być zawodowym fotoreporterem – ale dorobek fotograficzny jest wymagany, ponieważ każdy uczestnik musi przynieść portfolio 25-30 własnych zdjęć jako projekt do dyskusji podczas warsztatów.

Termin: 18-20 maja, Warszawa

Plan zajęć:

piątek 18 maja: godz. 10-17
– „Klasycy i outsiderzy” – przegląd przez historię fotodziennikarstwa na przykładzie największych autorów tego gatunku
– „Fotografia wewnętrzna – jej tajniki i sztuka pozostania niewidzialnym”, jak pracować na ograniczonej przestrzeni, case study o pracy na statku Aquarius ratującym uchodźców

sobota 19 maja: godz. 10-17
– Wspólne oglądanie i omawianie zdjęć uczestników

niedziela 20 maja: godz. 10-16
– Wspólna dyskusja na temat projektów uczestników; porady dotyczące tego, jak zacząć/kontynuować swoje projekty

Koszt: 150 euro

Język: angielski

Każdy z uczestników zobowiązany jest przynieść na warsztaty:
– 25-30 zdjęć z własnego projektu (realizowanego tematu) do przedyskutowania. Zdjęcia mogą być już wydrukowane bądź prezentowane na laptopie uczestnika
– krótki opis danego projektu – w języku angielskim
– krótkie CV – w języku angielskim.

Zgłoszenia przyjmujemy do 25 kwietnia pod adresem: [email protected].
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszenia.
Noclegi i wyżywienie we własnym zakresie.

Zapraszamy!