Jury Grand Press Photo 2017

Francesco Zizola
Fot. Archiwum

Francesco Zizola
Przewodniczący jury

Jeden z najbardziej znanych fotografów na świecie. Współzałożyciel agencji NOOR. Urodzony w Rzymie w 1962 roku, jako fotograf pracuje od 1981 roku. Od 1986 roku fotografował największe wydarzenia na całym świecie, m.in. w Albanii, Północnej Korei, Rumunii, Izraelu, Angolii, a jego zdjęcia publikowały największe magazyny („Epoca”, „Newsweek”, „Time”, „Stern”, „Le Figaro”). Pracował dla dwóch włoskich agencji fotograficznych: Lucky Star i Contrasto, był nominowanym członkiem agencji Magnum Photos.
W 1997 roku zdobył główną nagrodę w konkursie World Press Photo – za zdjęcie z Angoli przedstawiające dzieci, ofiary min lądowych. Jest laureatem wielu nagród, w tym łącznie dziesięciu w konkursie World Press Photo i czterech w Picture of the Year International (POYi).
W 2008 roku Zizola założył „10b Photography” (Rzym, Włochy) – wielofunkcyjne centrum fotografii cyfrowej promujące kulturę fotografii poprzez wystawy, warsztaty i wykłady. Opublikował siedem książek, m.in. „Uno Sguardo Inadeguato”, „Irak” , „Born Somewhere”. W 2014 roku był członkiem jury World Press Photo.

Maria Mann
Fot. Archiwum

Maria Mann (EPA)

Międzynarodowa konsultantka w zakresie fotodziennikarstwa. Obecnie pracuje jako konsultantka European Pressphoto Agency (EPA) ds. relacji międzynarodowych oraz photo coach i mentorka w EPA. Uczy fotodziennikarstwa, prowadzi warsztaty, jest kuratorką wystaw organizowanych przez różne instytucje. Dołączyła do EPA w 2007 roku. Wcześniej była dyrektorem ds. światowych wydarzeń w Corbis (Paryż), dyrektorem fotografii w Agence France-Presse na obie Ameryki i naczelnym międzynarodowym fotoedytorem w Paryżu.
Maria Mann była członkinią IAPA/Knight Foundation Workshops for Advanced Photojournalism, prowadząc warsztaty w Ameryce Łacińskiej. Szkoliła również na Litwie, w Turcji, Chinach. Dwa lata była edytorką projektu na Ukrainie. Pracowała także dla Newseum w Waszyngtonie, współorganizując tam kilka wystaw. Była współproducentką modułu e-szkoleń dla Poynter Institute. Wykładała fotodziennikarstwo na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.
Zasiadała w jury takich konkursów fotograficznych jak: World Press Photo, Bayeux War Correspondents, POY, World Press Master Class, CHIPP/China. Była założycielką konkursu Best of Photojournalism (USA), obecnie jest sekretarzem kategorii w World Press Photo. Jest laureatką National Press Photographers’ Joseph Costa Award za działalność na rzecz fotodziennikarzy i fotodziennikarstwa. Mieszka w Portugalii.

 

Beata Łyżwa
Fot. Łukasz Sokół

Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”)

Urodzona w 1977 roku w Kielcach. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych
na Uniwersytecie Warszawskim, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2006 roku fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej”. Na początku odpowiedzialna za edycję zdjęć do codziennego wydania „Gazety”, później magazynu „Wysokie Obcasy”, aktualnie fotoedytorka magazynu reporterów „Duży Format”. Autorka tekstów o współczesnej fotografii, relacji z festiwali i wywiadów z fotoreporterami publikowanych w miesięczniku „Pozytyw”, „Gazecie Wyborczej” i w blogu „Ćwiczenia z patrzenia”.

 

Jiri Siostrzonek
Fot. Archiwum

Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii)

Absolwent wydziału filozofii Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, andragogiki–socjologii, tam się również doktoryzował. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także na uczelniach w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Cieszynie, Bańskiej Bystrzycy, Bratysławie. Od 1992 roku jest pedagogiem i wicedyrektorem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jest współautorem serii fotograficzno-socjologicznych projektów przy wspólnym udziale uczniów i nauczycieli ITF. Współpracuje z mediami: autor scenariuszy i realizacji programów dokumentalnych i publicystycznych w czeskiej telewizji, czeskim radiu oraz dla instytucji kulturalnych w Republice Czeskiej. Realizował szereg wystaw i wielokulturowych festiwali. Współtwórca interdyscyplinarnych i międzynarodowych konferencji na temat fotografii i socjologii. Jest autorem kilku monografii i esejów nt. interpretacji fotograficznej i socjologicznej.

 

Maciej Skawinski
Fot. Ignacy Skwarcan

Maciej Skawiński

Fotograf i filozof. Pracował jako fotoreporter m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”. Otrzymał wiele nagród, wśród nich – World Press Photo i Zdjęcie Roku w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, a także Grand Prix European Pressphoto Agency (1999). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się fotograficznym dokumentem eksperymentalnym i teorią sztuki. W roku 2000 był jednym z 15 fotografów realizujących projekt fotograficzny „Widzieć słyszeć dotykać wiedzieć” dotyczący niepełnosprawności, zakończony wystawą zbiorową w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 roku zrealizował we Francji dokument o chlebie (wspólnie z Lorne Liesenfeldem, Chrisem Niedenthalem, Tadeuszem Rolke i Armandem Urbaniakiem) zakończony wystawą zbiorową w warszawskiej galerii Synteza. Jest wykładowcą Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiej Szkoły Fotografii. Jest również doktorantem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 

Andrzej Zygmuntowicz
(Fot. Archiwum)

Andrzej Zygmuntowicz

Fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

JURY PHOTO BOOK 2017

Anna Sielska
Fot. Archiwum

Anna Sielska

Urodzona w Katowicach w 1978 roku. Ukończyła grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Prowadzi zajęcia w pracowni fotografii w ASP w Katowicach. Prezeska Fundacji Kultura Obrazu działającej na rzecz promocji i rozwoju fotografii. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.

 

Maga Sokalska
Fot. Archiwum

Maga Sokalska

Kuratorka, fotografka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (obecnie studia doktoranckie na tej uczelni). Współpracowała z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Była pomysłodawczynią i koordynatorką Konkursu na Projekt Książki Fotograficznej organizowany przez Czytelnię Sztuki / Muzeum w Gliwicach. Jest współkuratorką wystaw projektu Fotografia Kolekcjonerska.

 

Przemek Dębowski
fot. Lidia Sokal

Przemek Dębowski

Urodzony w 1979 roku w Kołobrzegu. Grafik, wydawca, absolwent edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Projektuje książki dla najważniejszych polskich wydawnictw (m.in. W.A.B., WL, Czytelnik, Agora, Świat Książki). W 2008 roku założył wraz z Magdą Dębowską i Małgorzatą Szczurek wydawnictwo Karakter, w którym zajmuje się m.i. przygotowaniem szaty graficznej książek i doborem tytułów z dziedziny projektowania. Redaktor (wraz z Jackiem Mrowczykiem) antologii „Widzieć / Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie” (Karakter 2011). Mieszka w Krakowie.