Jury konkursu Grand Press Photo 2018
Stefano De Luigi
Przewodniczący jury
Włoski fotoreporter, członek prestiżowej agencji fotograficznej VII od 2008 roku. Jest czterokrotnym laureatem konkursu World Press Photo, w różnych kategoriach (1998, 2007, 2010, 2011).
Urodził się w 1964 roku w Kolonii. Jako fotoreporter zaczynał w 1988 roku. W latach 1989-1996 pracował dla Muzeum Luwru. Znany jest z pracy nad wieloletnimi projektami. I tak w 1998 roku zrobił projekt „Celebrities” dotyczący świata mody. W 2000 roku rozpoczął pracę nad projektem „Pornoland”, który w 2004 roku zaowocował albumem wydanym w pięciu krajach oraz wystawami w Rzymie, Neapolu, Paryżu, Nowym Jorku. W latach 2003-2010 De Luigi pracował z kolei nad projektem „Blindness” – o warunkach życia niewidomych na całym świecie. Projekt został wydany w postaci albumu „Blanco” w 2010, który zdobył POYi Best Photography Book Award 2011. W 2006 roku De Luigi przystąpił też do pracy nad projektem „Cinema Mundi” dotyczącym alternatywnego kina.
Stefano De Luigi określany jest mianem fotografa-intelektualisty, dla którego fotografia jest narzędziem do zrozumienia siebie i innych. Według niego jej celem jest dostarczanie syntez na temat rzeczywistości, bycie metaforą przedstawianych zdarzeń. W wywiadzie dla „Vogue” mówił: „Fotografia jest odbiciem duszy fotografa”.
Zdjęcia autorstwa Stefano De Luigi publikowały największe tytuły, m.in. „Stern”, „Paris Match”, „Le Monde”, „Time”, „The New Yorker”, „Geo”, „Vanity Fair”, „El Pais”. Swoje fotografie prezentował na autorskich wystawach w Genewie, Nowym Jorku, Atenach, Mediolanie, Wenecji. Jego trzeci album nosi tytuł „iDyssey” (2017).
W 2000 roku Stefano De Luigi otrzymał wyróżnienie w Leica Oskar Barnack Award, światowym konkursie poświęconym fotografii reportażowej. Jest też zwycięzcą Days Japan International Photojournalism Award, laureatem Festival de Saint Brieuc, Getty Grant for Editorial Photography. Mieszka na stałe w Paryżu.
Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni”)
Od 1991 roku fotoreporter w „Dzienniku Zachodnim”. Laureat krajowych konkursów fotografii prasowej, w tym kilkakrotnie Grand Press Photo. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Sosnowcu, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Zabrzu, Krakowie, czeskim Ołomuńcu i francuskim Nord Pas de Calais. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
Zajmuje się fotografią dokumentalną, głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Autor książki „Poziom na dwa łamy. Historia fotografii prasowej w »Dzienniku Zachodnim« i »Trybunie Robotniczej« 1960–1989” oraz albumów: „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…”, „Stany graniczne”, „Ogrodowa 1”. Autor wystaw w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.
Peer Grimm (dpa)
Szef redakcji fotograficznej w Deutsche Presse-Agentur (dpa). Członek jury wielu konkursów fotograficznych. Urodził się w 1963 roku w Berlinie. Studiował dziennikarstwo na uniwersytecie w Lipsku. W latach 1983-1991 był fotoreporterem agencji Zentralbild GmbH. Od 1991 roku pracuje w agencji dpa – zaczynał jako fotoreporter w Berlinie. W latach 2008-2012 był wiceszefem działu fotograficznego dpa, a od 2013 roku kieruje dpa-Photo.
Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”)
Urodzona w 1977 roku w Kielcach. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2006 roku zaczęła pracować jako fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej”. Od listopada 2016 roku jest szefem działu foto „Gazety Wyborczej” i Agencji Gazeta. Autorka tekstów o współczesnej fotografii, relacji z festiwali oraz wywiadów z fotoreporterami publikowanych w miesięczniku „Pozytyw” i „Gazecie Wyborczej”.
Andrej Reiser
Przez 18 lat był przewodniczącym jury konkursu Czech Press Photo. Urodził się w 1949 roku na Słowacji. W 1968 roku jego rodzina wyemigrowała do Republiki Federalnej Niemiec. Tam Reiser studiował fotografię w Folkwang School for Design w Essen. Jego zdjęcia były publikowane w takich magazynach, jak: „Stern”, „Der Spiegel”, „FAZ Magazin”, „Fortune”, „Epoca”, „Merian”. W 1983 roku Reiser założył w Hamburgu agencję fotograficzną Bilderberg. Od 1987 do 1991 roku pracował w Związku Radzieckim jako korespondent pisma „Geo”. Obecnie mieszka w Pradze.
Andrzej Zygmuntowicz
Fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.
JURY PHOTO BOOK 2018
Maga Sokalska
Maga Sokalska – kuratorka, fotografka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (obecnie studia doktoranckie na tej uczelni). Współpracowała z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Była pomysłodawczynią i koordynatorką Konkursu na Projekt Książki Fotograficznej organizowany przez Czytelnię Sztuki / Muzeum w Gliwicach. Jest współkuratorką wystaw projektu Fotografia Kolekcjonerska.
Jan Piechota
Projektant grafiki użytkowej, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się projektowaniem publikacji, architektury informacji, systemów informacji wizualnej oraz identyfikacji wizualnej. W swojej pracy teoretycznej porusza zagadnienia dotyczące prowadzenia prac badawczych w projektowaniu graficznym oraz związków między liternictwem i architekturą.
Mateusz Sarełło
Rocznik 1978. Fotograf, autor i edytor książek fotograficznych. Rezydent Cite des Arts w Paryżu w ramach City of Paris Grant. Związany z Instytutem Kultury Wizualnej w Warszawie. Jego książka „Swell” znalazła się w finale Pictures of the Year International i zdobyła wyróżnienie w konkursie Best Photography Book from Central and Eastern Europe. Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in. Prix Photo La Quatrieme Image, Center Santa Fe Awards, Lucie Foundation Scholarship, Celeste Prize, FotoVisura Grant, Photolucida Critical Mass, Lens Culture Exposure Awards.
Zbigniew Tomaszczuk
Profesor na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Redaktor naczelny (2000–2003) „Kwartalnika Fotografia” i naukowo-artystycznego pisma o fotografii „Camera Obscura” (2006–2012). Autor książek: „Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii” (Warszawa 1998), „Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii” (Września 2003), „Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej” (Wrocław 2004), „Déjà vu. Kolekcja Wrzesińska” (Września 2014), a także tekstów o fotografii w pismach branżowych i artystycznych, wydawnictwach zbiorowych, posympozjalnych i katalogach wystaw. Zajmuje się twórczością związaną ze sztukami wizualnymi. Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Musee de l’Elisee w Lozannie.
Blisko 200 zdjęć w finale Grand Press Photo 2018
Jury tegorocznej edycji Grand Press Photo nominowało do finału 195 fotografii w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży. O nagrody powalczy też pięć projektów dokumentalnych.
Do konkursu zgłoszono w tym roku 4,8 tys. zdjęć. Oceniane były w siedmiu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych i w pięciu kategoriach w grupie reportaży. Blisko 100 fotografii wpłynęło w specjalnej kategorii Young Poland. W ramach projektów dokumentalnych zgłoszono 39 prac.
W dniach 25-27 kwietnia w Warszawie obradowało jury w składzie: przewodniczący Stefano De Luigi (VII Agency), Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni”), Peer Grimm (dpa), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Andrej Reiser i Andrzej Zygmuntowicz. Nominowało do finału 73 zdjęcia pojedyncze, 17 reportaży i 5 projektów dokumentalnych. Po sprawdzeniu plików źródłowych nominowanych zdjęć zostaną one dopiero ostatecznie zakwalifikowane do finału.
W ramach GPP organizowany jest osobny konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią prasową i dokumentalną wydaną po raz pierwszy w 2017 roku.
O tytuł Photo Book of the Year 2017 konkuruje 19 publikacji. W jury Photo Book zasiadają: Jan Piechota, Maga Sokalska, Mateusz Sarełło, Zbigniew Tomaszczuk.
Laureatów wszystkich konkursów poznamy na gali finałowej Grand Press Photo 2018, która odbędzie się 17 maja w Warszawie, w kinie Praha.