Jury Grand Press Photo 2019

Jury konkursu Grand Press Photo 2019

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Przewodniczący jury
Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures)

Norweski fotoreporter, urodził się w 1976 roku, mieszka w Nesodden niedaleko Oslo. Od 10 lat pracuje jako fotoedytor weekendowego magazynu „VG Helg” największej norweskiej gazety „VG”. Jednocześnie wciąż realizuje własne projekty fotograficzne. Skupia się na tematach dotyczących spraw humanitarnych i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu. Jest reprezentowany przez agencję Panos Pictures.
Espen Rasmussen zdobył wiele nagród na największych konkursach fotograficznych – m.in. trzy nagrody w World Press Photo, kilka w Pictures of the Year international (POYi) oraz 44 nagrody w konkursie Norwegian Picture of the Year, w tym tytuł Fotografa Roku 2015, 2016 i 2018, jak też główną nagrodę za Zdjęcie Roku w 2004 i 2016. W 2008 roku został wymieniony przez magazyn „Photo District News” w prestiżowym gronie PDNs 30 – młodych, obiecujących fotografów wartych obserwowania.
W 2007 roku Rasmussen otrzymał 60 tys. dolarów stypendium od Freedom of Expression Foundation na realizację projektu długoterminowego na temat imigrantów i uchodźców wewnętrznych na świecie – projekt zaowocował książką „Transit” w 2011 roku oraz wystawami.
Rasmussen wykłada fotografię, m.in. w Oslo University College i Bilder Nordic School of Photography. Często prezentuje swoje prace na festiwalach fotograficznych i dla szerszej publiczności. Od ośmiu lat jest jednym z trzech edytorów w „Norwegian Journal of Photography”.
Jego zdjęcia były wystawiane m.in. w Nobel Peace Center (Oslo), The Humanity House (Haga), UNHCR (Genewa), na międzynarodowym festiwalu filmowym DokuFest (Kosowo). Wśród jego klientów są: „The New York Times”, „The Independent”, „Intelligent Life”, magazyn „Fader”, MSF (Lekarze bez Granic), NRC (The Norwegian Refugee Council), UNHCR. Jego zdjęcia publikowały takie magazyny jak „Time”, „Newsweek”, „National Geographic”, „Der Spiegel”, „The Economist” oraz gazety „The Guardian”, „The Sunday Telegraph”, „The New York Times”.

Fot. Filip Ćwik

Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum)

Autor reportaży fotograficznych, portrecista, reżyser i autor zdjęć do filmów dokumentalnych. Związany z agencjami Panos Pictures, Napo Images i Forum Polską Agencją Fotografów.
Urodził się w 1967 roku w Koszalinie. Ukończył reżyserię dokumentalną w Szkole Wajdy, studiował również operatorstwo na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz fotografię w Bournemouth and Poole College of Art w Wielkiej Brytanii. Współpracownik wielu światowych tytułów prasowych. Jego filmy prezentowano na prestiżowych festiwalach.
Za fotografie i filmy otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, nagrodę za najlepszy film dokumentalny (GrandOff), za formy multimedialne (POYi 2012), nagrody na konkursach fotograficznych (BZ WBK Press Foto, Grand Press Photo, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, Newsreportaż). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2010-2012 wykładał fotografię prasową w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Fot. Archiwum

Maria Mann (EPA)

Międzynarodowa konsultantka w zakresie fotodziennikarstwa. Obecnie pracuje jako konsultantka European Pressphoto Agency (EPA) ds. relacji międzynarodowych oraz photo coach i mentorka w EPA. Uczy fotodziennikarstwa, prowadzi warsztaty, jest kuratorką wystaw organizowanych przez różne instytucje. Dołączyła do EPA w 2007 roku. Wcześniej była dyrektorem ds. światowych wydarzeń w Corbis (Paryż), dyrektorem fotografii w Agence France-Presse na obie Ameryki i naczelnym międzynarodowym fotoedytorem w Paryżu.
Maria Mann była członkinią IAPA/Knight Foundation Workshops for Advanced Photojournalism, prowadząc warsztaty w Ameryce Łacińskiej. Szkoliła również na Litwie, w Turcji, Chinach. Dwa lata była edytorką projektu na Ukrainie. Pracowała także dla Newseum w Waszyngtonie, współorganizując tam kilka wystaw. Była współproducentką modułu e-szkoleń dla Poynter Institute. Wykładała fotodziennikarstwo na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.
Zasiadała w jury takich konkursów fotograficznych jak: World Press Photo, Bayeux War Correspondents, POY, World Press Master Class, CHIPP/China. Była założycielką konkursu Best of Photojournalism (USA), obecnie jest sekretarzem kategorii w World Press Photo. Jest laureatką National Press Photographers’ Joseph Costa Award za działalność na rzecz fotodziennikarzy i fotodziennikarstwa. Mieszka w Portugalii.

Fot. Archiwum

Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”)

Urodzona w 1977 roku w Kielcach. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych
na Uniwersytecie Warszawskim, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2006 roku zaczęła pracować jako fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej”. Od listopada 2016 roku jest szefem działu foto „Gazety Wyborczej” i Agencji Gazeta. Autorka tekstów o współczesnej fotografii, relacji z festiwali oraz wywiadów z fotoreporterami publikowanych w miesięczniku „Pozytyw” i „Gazecie Wyborczej”.

Fot. Youri Kozirev

Ahmet Sel (Agencja Anadolu)

Ahmet Sel (urodzony w Turcji w 1956 roku) zajmuje się głównie fotografią dokumentalną i portretową. W latach 1981-1990 mieszkał w Paryżu, pracując dla kanału telewizyjnego La Cinq. Potem, w latach 1990-2000, mieszkał i pracował w Moskwie, gdzie był korespondentem i szefem biura agencji Sipa Press. Wrócił do Paryża w 2005 roku i do 2006 był redaktorem naczelnym Sipa Press. Od 2012 roku Ahmet Sel jest redaktorem naczelnym sekcji visual news tureckiej agencji informacyjnej Anadolu.
Był członkiem jury wielu konkursów fotograficznych, m.in. The Adrei Stenin International Press Photo czy Istanbul Photo Awards. Wydał pięć książek: „Gens de Moscou”, „Kaboul”, „Galop”, „Koç”, „Davutpasa Orta 3”. Jego zdjęcia publikowały największe światowe gazety i magazyny, m.in. „Le Monde”, „Stern”, „Paris Match”, „VSD”, „Le Figaro Magazine”, „l’Express”, „The Walrus”, „Corriere della Sera”, „Sette”, „Noticias”. Fotografie autorstwa Ahmeta Sela były prezentowane w wielu muzeach i galeriach; znajdują się też w prywatnych i publicznych kolekcjach.
Jest laureatem Fujifilm Press Photo Award France w kategorii Portret (2003), zdobywcą Gold Award of National Magazine Awards Foundation (Kanada) w kategorii Words & Pictures (2004).

Fot. Archiwum

Andrzej Zygmuntowicz

Fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

JURY PHOTO BOOK 2018

 

Fot. Archiwum

Paweł Rubkiewicz

Współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej, prywatnie miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002-2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. Wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni dedykowanej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem i Festiwalem Łódź Design. Współorganizator konkursu Fotograficzna Publikacja Roku.

Fot. Adam Kuchna

Katarzyna Sagatowska

Kuratorka, fotografka, wykładowczyni, organizatorka wielu prestiżowych wydarzeń artystycznych. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy) i Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej w Polsce. W latach 2010–2017 kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady na temat fotografii współczesnej, kolekcjonowania i rynku fotografii. Jurorka w konkursach, m.in. Young Creative Chevrolet, BZ WBK Press Foto, Fotograficzna Publikacja Roku, ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Ma na koncie wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka.

Fot. Archiwum

Mateusz Sarełło

Urodzony w 1978 roku. Fotograf, autor i edytor książek fotograficznych. Rezydent Cite des Arts w Paryżu w ramach City of Paris Grant. Związany z Instytutem Kultury Wizualnej w Warszawie. Jego książka „Swell” znalazła się w finale Pictures of the Year International i zdobyła wyróżnienie w konkursie Best Photography Book from Central and Eastern Europe. Autor nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in.: Prix Photo La Quatrieme Image, Center Santa Fe Awards, Lucie Foundation Scholarship, Celeste Prize, FotoVisura Grant, Photolucida Critical Mass, Lens Culture Exposure Awards.

Fot. Archiwum

Anna Sielska

Fotografka. Absolwentka i wykładowczyni ASP w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Fotografii. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Prezeska Fundacji Kultura Obrazu zajmującej się działaniami na rzecz rozwoju i promocji fotografii. Zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi pracy z fotograficznym archiwum społecznym. Od kilku lat prowadzi warsztaty dotyczące narracji fotograficznej i analizy obrazu fotograficznego.