Ponad 160 zdjęć w finale Grand Press Photo 2019

Jury Grand Press Photo 2019. Od lewej w pierwszym rzędzie: Beata Łyżwa-Sokół, Maria Mann; stoją: Piotr Małecki, Ahmet Sel, Espen Rasmussen, Andrzej Zygmuntowicz (fot. Adam Jagielak / "Press")
Jury Grand Press Photo 2019. Od lewej w pierwszym rzędzie: Beata Łyżwa-Sokół, Maria Mann; stoją: Piotr Małecki, Ahmet Sel, Espen Rasmussen, Andrzej Zygmuntowicz (fot. Adam Jagielak / „Press”)

W sumie 140 fotografii – w grupie zdjęć pojedynczych i fotoreportaży – nominowało jury do finału tegorocznej edycji Grand Press Photo. O nagrody powalczą też cztery projekty dokumentalne oraz zdjęcia w kategorii Young Poland.

Do konkursu zgłoszono w tym roku 4,5 tys. zdjęć. Oceniane były w siedmiu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych i w pięciu kategoriach w grupie reportaży. W ramach projektów dokumentalnych zgłoszono 28 prac.

W dniach 25-27 kwietnia w Warszawie w hotelu Sixty Six obradowało jury w składzie: przewodniczący jury Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures), Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz. Nominowało do finału 60 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne. Jednak dopiero po sprawdzeniu plików źródłowych nominowanych zdjęć zostaną one ostatecznie zakwalifikowane do finału.

W tym roku po raz drugi w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogą w nim startować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie startowali w Grand Press Photo. Zdjęcia zgłaszane do tej kategorii muszą reprezentować fotografię prasową bądź dokumentalną. Wpłynęło w sumie ponad 200 fotografii (pojedynczych i fotoreportaży). Do finału nominowano 26.

W specjalnym konkursie na Zdjęcie 30-lecia oceniano fotografie wykonane między 4 czerwca 1989 roku a 31 marca 2019 roku. Ich tematem miała być transformacja ustrojowa Polski. Na konkurs wpłynęło 176 prac – z uwagi na to, że wiele z nich nie nawiązywało do tematu i nie ilustrowało zmian, jakie zaszły w Polsce, po długiej dyskusji jury zdecydowało nie przyznawać nominacji i nagród w tym konkursie.

W ramach GPP organizowany jest także osobny konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią prasową i dokumentalną wydaną po raz pierwszy w 2018 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2018 konkuruje 18 publikacji.

Organizatorami konkursu są magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.
Mecenasem konkursu jest Fujifilm. Partnerzy konkursu i wystaw: Antalis, Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partner konkursu: hotel Sixty Six.

Laureatów wszystkich konkursów poznamy na gali finałowej Grand Press Photo 2019, która odbędzie się 16 maja w Warszawie w Reducie Banku Polskiego.

Obrady jury Grand Press Photo 2019 odbywały się w dniach 25-27 kwietnia w hotelu Sixty Six w Warszawie
fot. Adam Jagielak / „Press”

Jury Photo Book 2019 obradowało 7 maja (fot. Wojciech Artyniew / „Press”)