Jury Grand Press Photo 2020

Jury konkursu Grand Press Photo 2020

Fot. Archiwum

Przewodniczący jury
Pieter Ten Hoopen (Agencja VU/Civilian Act)

Szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu, współzałożyciel firmy Civilian Act w Sztokholmie. Od 2004 roku dokumentował wojny i kryzysy humanitarne m.in. w Afganistanie i Iraku; przez jakiś czas mieszkał w Kabulu i Nairobi. Jest czterokrotnym laureatem World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnym w 2019) i trzykrotnym zdobywcą tytułu Fotografa Roku w Szwecji. Wydał trzy książki fotograficzne: „Stockholm”, „Tokyo 7”, „Hungry Horse”. Jego film „Hungry Horse”, o miasteczku w Montanie i jego mieszkańcach, był nominowany w 2015 roku do nagrody Emmy. Hoopen uczy fotodziennikarstwa i storytellingu, m.in. w szkole dziennikarstwa w Aarhus w Danii. W 2019 roku wygrał jako pierwszy fotograf w historii nagrodę World Press Photo – Story of the Year.

Fot. Łukasz Sokół

Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”)

Urodzona w 1977 roku w Kielcach. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych
na Uniwersytecie Warszawskim, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2006 roku zaczęła pracować jako fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej”. Od listopada 2016 roku jest szefową działu foto „Gazety Wyborczej” i Agencji Gazeta. Autorka tekstów o współczesnej fotografii, relacji z festiwali oraz wywiadów z fotoreporterami publikowanych w miesięczniku „Pozytyw” i „Gazecie Wyborczej”.

Fot. Archiwum

Maksymilian Rigamonti

Urodził się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Pracował m.in. dla magazynów: „Newsweek Polska”, „Wprost” i „Dziennik Polska Europa Świat”. Jest członkiem Press Club Polska i ZPAF. Zdobywca głównej nagrody – Zdjęcie Roku w konkursie Grand Press Photo 2012. Stypendysta Ministra Kultury w 2014 roku. Nominowany do nagrody Leica Oskar Barnack 2014. Jego książka fotograficzna „Echo” została wyróżniona przez International Photography Award w 2018 roku oraz wybrano ją Photo Bookiem roku 2018 w Grand Press Photo 2019 i Photography Book of the Year 2018 w 76. dorocznej edycji Pictures of the Year International. Od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska.

Fot. Archiwum

Maarten Schilt

Jest właścicielem wydawnictwa książek fotograficznych i galerii fotograficznej w Amsterdamie. Od 2014 roku zrealizował dziesiątki pokazów uznanych fotografów z całego świata.
Schilt Publishing & Gallery jest wydawcą głośnych photo booków dziennikarskich, dokumentalnych i fotografii artystycznej. Schilt jest wieloletnim partnerem wydawniczym World Press Photo oraz FotoFest w Houston, recenzentem portfolio na cenionych festiwalach fotograficznych na całym świecie oraz członkiem międzynarodowej rady doradczej przy dyrektorze wykonawczym Center for Photography w Santa Fe.

Fot. Dan Besliu

Radu Sigheti

Karierę fotoreportera rozpoczął w 1980 roku. Po obaleniu reżimu Nicolae Ceaușescu został fotografem agencji Reuters, dokumentował konflikty zbrojne, wydarzenia polityczne i sportowe oraz przemiany społeczne w Rumunii i za granicą. Zdobywca Award of Excellence Picture of the Year w 1991 roku. W latach 2003–2009 pracował jako główny fotograf Reutera w Afryce. Założyciel i były przewodniczący Rumuńskiego Stowarzyszenia Fotoreporterów, w którym zajmował się organizacją konkursów fotografii prasowej. Publikuje i wystawia w wielu krajach świata. Od pięciu lat jest redaktorem odpowiedzialnym w globalnym biurze zdjęć Reutera w Gdyni. Mieszka w Sopocie.

Fot. Archiwum

Andrzej Zygmuntowicz

Fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

Jury konkursu Photo Book 2020

 

Maga Ćwieluch

Fotografka, kuratorka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), gdzie obecnie realizuje studia doktoranckie. Związana z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Współkuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje polskiej fotografii (2013–2017). Autorka książki Elegant (Czytelnia Sztuki, 2015) oraz współautorka publikacji Balcerek (Czytelnia Sztuki / Muzeum w Gliwicach, 2012).

Katarzyna Sagatowska

Kuratorka, fotografka, wykładowczyni, organizatorka wielu prestiżowych wydarzeń artystycznych. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy) i Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej w Polsce. W latach 2010–2017 kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady na temat fotografii współczesnej, kolekcjonowania i rynku fotografii. Jurorka w konkursach, m.in. Young Creative Chevrolet, BZ WBK Press Foto, Fotograficzna Publikacja Roku, ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Ma na koncie wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka.

Mateusz Sarełło

Urodzony w 1978 roku. Fotograf, autor i edytor książek fotograficznych. Rezydent Cité des Arts w Paryżu w ramach City of Paris Grant. Związany z Instytutem Kultury Wizualnej w Warszawie. Jego książka „Swell” znalazła się w finale Pictures of the Year International i zdobyła wyróżnienie w konkursie Best Photography Book from Central and Eastern Europe. Autor nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in.: Prix Photo La Quatrieme Image, Center Santa Fe Awards, Lucie Foundation Scholarship, Celeste Prize, FotoVisura Grant, Photolucida Critical Mass, Lens Culture Exposure Awards.

Paweł Rubkiewicz

Współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej, prywatnie miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002–2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. Wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni poświęconej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem i Festiwalem Łódź Design. Współorganizator konkursu Fotograficzna Publikacja Roku.