Aktualności Grand Press Photo 2021

272 zdjęcia w finale Grand Press Photo 2021

W sumie 272 fotografie w grupie zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych oraz Young Poland nominowało jury do finału XVII edycji Grand Press Photo. Dziś rozpoczyna się głosowanie na Nagrodę Internautów spomiędzy zdjęć wskazanych przez jury do finału.

Do konkursu zgłoszono w tym roku 4517 zdjęć. Oceniane były w pięciu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych, w czterech kategoriach w grupie reportaży, w kategorii projektów dokumentalnych oraz Young Poland.

W dniach 23-25 kwietnia poprzez wideokonferencję online obradowało jury w składzie: przewodniczący Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz. Nominowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 reportaży i cztery projekty dokumentalne, wykonane przez 57 autorów.

W tym roku po raz czwarty w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogą w nim startować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Do finału nominowano 7 zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

W ramach GPP organizowany jest także osobny konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią prasową i dokumentalną wydaną po raz pierwszy w 2020 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2020 konkuruje 10 publikacji.

Od ubiegłorocznej edycji Grand Press Photo Organizator ustanowił dodatkową nagrodę, której partnerem jest Onet.pl. Wraz z ogłoszeniem nominacji rusza głosowanie na Nagrodę Internautów, w którym wybrać można najlepszą pracę spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy pojedynczych oraz fotoreportaży. Wszystkie nominacje dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl, a panel do głosowania na Nagrodę Internautów na Press.pl.
Głosowanie widzów potrwa do 12 maja do godziny 23:59.

Laureatów Grand Press Photo 2021 poznamy podczas transmisji live z gali ogłoszenia wyników 13 maja.

PRZEDSTAWIAMY SKŁAD JURY GRAND PRESS PHOTO 2021

Jury XVII edycji konkursu Grand Press Photo tworzą: Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Przewodniczącym jury Grand Press Photo 2021 jest francuski fotoreporter Romain Laurendeau – zdobywca World Press Photo Long Therm project 2020 oraz World Press Photo Story of the Year 2020. Jest absolwentem Technical School of Photography and Audiovisual w Tuluzie (2001). Po długotrwałej chorobie zakończonej przeszczepem rogówki od 2009 roku podróżuje po Afryce i Bliskim Wschodzie, aby dokumentować życie w aspektach społecznym, ekonomicznym i politycznym. Przez ponad pięć lat tworzył projekt „Młodzi w Algierze”, wynikiem tych obserwacji był m.in. projekt „Derby”, który zdobył szereg nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie. Obecnie realizuje na Bliskim Wschodzie projekt dotyczący problemów narkotykowych. Oprócz World Press Photo zdobył też nagrody Zoom Award na Saguenay Festival (2014), AFD Prize: best photo-reportage (2014), Camille Lepage Award (2015), European Photographers Award – France (2017), Prix Roger Pic (2017), Pierre and Alexandra Boulat 2017 Scholarship, a także ISEM Prize (2019). Jego prace wystawiane są w galeriach we Francji, Belgii, Włoszech, Kanadzie i Japonii.

Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to przewodniczący jury ma decydujący głos przy wyborze nagród w kategoriach i Zdjęcia Roku.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą obok niego:

Anna Bedyńska – fotografka dokumentalistka, jako jedyna dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. Podczas lockdownu 2020 roku, podróżując z pomocą komunikatorów internetowych, sportretowała 30 osób na pięciu kontynentach. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Tokio.

Maksymilian Rigamonti – zdobywca Photography Book of the Year 2018 w 76. edycji Pictures of the Year International. Otrzymał główną nagrodę za Zdjęcie Roku w konkursie Grand Press Photo 2012. Urodził się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Pracował m.in. dla: „Newsweek Polska”, „Wprost” i „Dziennik Polska Europa Świat”. Jest członkiem Press Club Polska i ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury w 2014 roku. Nominowany do nagrody Leica Oskar Barnack 2014. Jego książka fotograficzna „Echo” została wyróżniona przez International Photography Award w 2018 roku oraz wybrano ją Photo Bookiem roku 2018 w Grand Press Photo 2019 i Photography Book of the Year 2018. Od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska.

Maarten Schilt – właściciel wydawnictwa książek fotograficznych i galerii fotograficznej w Amsterdamie, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo oraz FotoFest w Houston. Od 2014 roku zrealizował dziesiątki pokazów uznanych fotografów z całego świata. Schilt Publishing & Gallery jest wydawcą głośnych photo booków dziennikarskich, dokumentalnych i fotografii artystycznej. Schilt jest recenzentem portfolio na cenionych festiwalach fotograficznych na całym świecie oraz członkiem międzynarodowej rady doradczej przy dyrektorze wykonawczym Center for Photography w Santa Fe.

Radu Sigheti – zdobywca Award of Excellence Picture of the Year (1991). Karierę fotoreportera rozpoczął w 1980 roku. Po obaleniu reżimu Nicolae Ceaușescu został fotografem agencji Reuters, dokumentował konflikty zbrojne, wydarzenia polityczne i sportowe oraz przemiany społeczne w Rumunii i za granicą. W latach 2003–2009 pracował jako główny fotograf Reutera w Afryce. Założyciel i były przewodniczący Rumuńskiego Stowarzyszenia Fotoreporterów, w którym zajmował się organizacją konkursów fotografii prasowej. Publikuje i wystawia w wielu krajach świata. Od pięciu lat jest redaktorem odpowiedzialnym w globalnym biurze zdjęć Agencji Reutera w Gdyni. Mieszka w Sopocie.

Andrzej Zygmuntowicz – fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

Rusza konkurs Grand Press Photo 2021

15 lutego rusza XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo 2021, organizowanego przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press. Przewodniczącym jury został Romain Laurendeau – zeszłoroczny zwycięzca World Press Photo Story of the Year.

Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Prace uczestników oceniają fachowcy światowej sławy. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2020 roku a 31 marca 2021 roku. Termin zgłaszania prac upływa 7 kwietnia.

Przewodniczącym jury XVII edycji Grand Press Photo jest Romain Laurendeau – zwycięzca World Press Photo Story of the Year 2020.

Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Portret.
Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko.

W związku z bezprecedensowym zmniejszeniem liczby wydarzeń kulturalnych oraz sportowych w trakcie pandemii koronawirusa organizatorzy zdecydowali o rezygnacji w tej edycji konkursu z kategorii Sport oraz Kultura i rozrywka.

Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Projekt dokumentalny.

Główna nagroda w konkursie przyznawana jest za Zdjęcie Roku, jego autor/ka otrzyma 10 tys. zł.

Już po raz trzeci jury Grand Press Photo poszukiwać będzie młodych talentów na rynku fotografii reporterskiej, w tym prasowej i dokumentalnej. Fotografów mających już dorobek, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo, zapraszamy do kategorii Young Poland. Zdjęcia i/lub fotoreportaże zgłaszane w tej kategorii muszą reprezentować fotografię reporterską. W obu grupach mogą zostać przyznane: Nagroda Główna i Wyróżnienie.

W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2020 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2020.

Prace do Grand Press Photo 2021 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Zgłoś się.

Laureatów poznamy w maju.