Jury Grand Press Photo 2021

Jury konkursu Grand Press Photo 2021

Przewodniczący jury
Romain Laurendeau

Francuski fotoreporter, zdobywca World Press Photo Long Therm project 2020 oraz World Press Photo Story of the Year 2020. Jest absolwentem Technical School of Photography and Audiovisual w Tuluzie (2001). Po długotrwałej chorobie zakończonej przeszczepem rogówki od 2009 roku podróżuje po Afryce i Bliskim Wschodzie, aby dokumentować życie w aspektach społecznym, ekonomicznym i politycznym. Przez ponad pięć lat tworzył projekt „Młodzi w Algierze”, wynikiem tych obserwacji był m.in. projekt „Derby”, który zdobył szereg nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie. Obecnie realizuje na Bliskim Wschodzie projekt dotyczący problemów narkotykowych. Oprócz World Press Photo zdobył też nagrody Zoom Award na Saguenay Festival (2014), AFD Prize: best photo-reportage (2014), Camille Lepage Award (2015), European Photographers Award – France (2017), Prix Roger Pic (2017), Pierre and Alexandra Boulat 2017 Scholarship, a także ISEM Prize (2019). Jego prace wystawiane są w galeriach we Francji, Belgii, Włoszech, Kanadzie i Japonii.

Anna Bedyńska

Fotografka dokumentalistka, jako jedyna dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. Podczas lockdownu 2020 roku, podróżując z pomocą komunikatorów internetowych, sportretowała 30 osób na pięciu kontynentach. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Tokio.

Maksymilian Rigamonti

Zdobywca Photography Book of the Year 2018 w 76. edycji Pictures of the Year International. Otrzymał główną nagrodę za Zdjęcie Roku w konkursie Grand Press Photo 2012. Urodził się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Pracował m.in. dla: „Newsweek Polska”, „Wprost” i „Dziennik Polska Europa Świat”. Jest członkiem Press Club Polska i ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury w 2014 roku. Nominowany do nagrody Leica Oskar Barnack 2014. Jego książka fotograficzna „Echo” została wyróżniona przez International Photography Award w 2018 roku oraz wybrano ją Photo Bookiem roku 2018 w Grand Press Photo 2019 i Photography Book of the Year 2018. Od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska.

Maarten Schilt

Właściciel wydawnictwa książek fotograficznych i galerii fotograficznej w Amsterdamie, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo oraz FotoFest w Houston. Od 2014 roku zrealizował dziesiątki pokazów uznanych fotografów z całego świata. Schilt Publishing & Gallery jest wydawcą głośnych photo booków dziennikarskich, dokumentalnych i fotografii artystycznej. Schilt jest recenzentem portfolio na cenionych festiwalach fotograficznych na całym świecie oraz członkiem międzynarodowej rady doradczej przy dyrektorze wykonawczym Center for Photography w Santa Fe.

Radu Sigheti

Zdobywca Award of Excellence Picture of the Year (1991). Karierę fotoreportera rozpoczął w 1980 roku. Po obaleniu reżimu Nicolae Ceaușescu został fotografem agencji Reuters, dokumentował konflikty zbrojne, wydarzenia polityczne i sportowe oraz przemiany społeczne w Rumunii i za granicą. W latach 2003–2009 pracował jako główny fotograf Reutera w Afryce. Założyciel i były przewodniczący Rumuńskiego Stowarzyszenia Fotoreporterów, w którym zajmował się organizacją konkursów fotografii prasowej. Publikuje i wystawia w wielu krajach świata. Od pięciu lat jest redaktorem odpowiedzialnym w globalnym biurze zdjęć Agencji Reutera w Gdyni. Mieszka w Sopocie.

Andrzej Zygmuntowicz

Fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

Jury konkursu Photo Book 2020

 

Maga Ćwieluch

Fotografka, kuratorka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), gdzie obecnie realizuje studia doktoranckie. Była związana z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Pomysłodawczyni konkursu na projekt książki fotograficznej organizowanego przez Czytelnię Sztuki. W latach 2013–2017 współkuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje polskiej fotografii. Autorka książki „Elegant” (Czytelnia Sztuki, 2015) oraz współautorka publikacji „Balcerek” (Czytelnia Sztuki/Muzeum w Gliwicach, 2012).

Katarzyna Sagatowska

Kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych, propagatorka kolekcjonowania fotografii, fotografka. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego (www.pawelpierscinski.pl). Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej (obecnie realizuje studia doktoranckie na tej uczelni) oraz Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. W latach 2010–2017 kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady na temat marketingu dla artystów, fotografii współczesnej, kolekcjonowania oraz rynku fotografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Mateusz Sarełło

Fotograf, autor i edytor książek fotograficznych. Rezydent Cité des Arts w Paryżu w ramach City of Paris Grant. Jego książka „Swell” znalazła się w finale Pictures of the Year International i zdobyła wyróżnienie w konkursie Best Photography Book from Central and Eastern Europe. Autor nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in.: Prix Photo La Quatrieme Image, Center Santa Fe Awards, Lucie Foundation Scholarship, Celeste Prize, FotoVisura Grant, Photolucida Critical Mass, Lens Culture Exposure Awards. Wcześniej związany z Instytutem Kultury Wizualnej w Warszawie. Kurator Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Paweł Rubkiewicz

Współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej, miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002–2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. Wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni poświęconej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem i Festiwalem Łódź Design. Współorganizator konkursu Fotograficzna Publikacja Roku.