Jury konkursu Grand Press Photo 2023
Konstantinos Tsakalidis – przewodniczący jury
Fotoreporter, od 2013 roku związany z Bloomberg News. Zajmuje się głównie problemami społecznymi i politycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem Grecji, Europy Wschodniej i Turcji. W latach 2015 – 2016 dokumentował greckie kryzysy, a także drogę tysięcy uchodźców z wysp wschodniego Morza Egejskiego do Europy Środkowej. Z dużym zaangażowaniem relacjonował życie uchodźców w prowizorycznym obozie Idomeni na granicy grecko-północno-macedońskiej. W sierpniu 2021 z ramienia Bloomberg News relacjonował pożary w Atenach i na wyspie Eubea. Jego prace były publikowane w greckich i zagranicznych serwisach informacyjnych, m.in.: Financial Times, Times, Die Zeit, The Guardian, La Croix, Le Monde, Washington Post, Der Spiegel, Al Jazeera oraz prezentowane na wielu wystawach na całym świecie, w tym w Grecji, Niemczech, czy Brazylii. Laureat najważniejszych konkursów fotograficznych: World Press Photo (Europe, Single 2022), POY, Siena International Photo Awards, Istanbul Photo Awards i innych.
Jest współzałożycielem greckiej agencji fotograficznej SOOC Images oraz członkiem Greckiego Stowarzyszenia Fotoreporterów.
Evgeniy Maloletka
Ukraiński fotograf wojenny, dziennikarz i filmowiec, który od 2014 roku relacjonuje wojnę w Ukrainie, rewolucję Euromajdanu, protesty na Białorusi, wojnę o Górski Karabach i pandemię COVID-19.
W 2009 roku rozpoczął pracę jako fotograf dla ukraińskich mediów. Później pracował jako freelancer i współpracował z Associated Press, Al Jazeera, Der Spiegel i innymi. W lutym i marcu 2022 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Maloletka, jako freelancer pracujący dla AP, przebywał w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. Był jednym z nielicznych dziennikarzy międzynarodowych w Mariupolu w tym okresie, a jego zdjęcia były szeroko wykorzystywane przez zachodnie media. Od 2022 roku, za relacje z oblężenia Mariupola został nagrodzony w konkursach we Włoszech, Niemczech, Norwegoo, czy USA, w tym na Knight International Journalism Award, Visa d’or News Award oraz zdobył Prix Bayeux Calvados-Normandie, by w 2023 wygrać w kategorii Stories (Europe) konkursu World Press Photo.
Anna Bedyńska
Fotografka dokumentalistka, dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Prezentowany w 2022 roku w Kioto projekt “Forever mine” po raz pierwszy w przestrzeni publicznej porusza temat porwań rodzicielskich w Japonii. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie.
Weronika Mirowska
Absolwentka PWSFTViT w Łodzi, pracowała jako compositing artist przy nagrodzonym w 2008 roku Oscarem filmie animowanym „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych. Prezeska Fundacji Grand Press i wiceprezeska Press, dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Od 2020 roku organizatorka konkursu Grand Press i Grand Press Photo. Twórczyni Medalu Wolności Słowa.
Andrzej Zygmuntowicz
Fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Jury konkursu Photo Book 2022
Prof. Janusz Fogler
Przewodniczący Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, największej i najstarszej w Polsce organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Fotograf, dziennikarz, wydawca, nauczyciel akademicki, profesor sztuk plastycznych. Swoje prace publikował – poza Polską – w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. W 1987 roku został wybrany do grupy 100 najlepszych fotoreporterów świata. Albumy „Tajemnice Bajkału”, „Odległa Rosja” oraz „Mój Bliski i Daleki Wschód” to zdaniem krytyki pozycje wybitne. Wierzy, że dla kultury zawsze można zrobić więcej.
Maga Ćwieluch
Fotografka, kuratorka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), gdzie obecnie realizuje studia doktoranckie. Była związana z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Pomysłodawczyni konkursu na projekt książki fotograficznej organizowanego przez Czytelnię Sztuki. W latach 2013–2017 współkuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje polskiej fotografii. Autorka książki „Elegant” (Czytelnia Sztuki, 2015) oraz współautorka publikacji „Balcerek” (Czytelnia Sztuki/Muzeum w Gliwicach, 2012).
Katarzyna Sagatowska
Kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych, propagatorka kolekcjonowania fotografii, fotografka. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego (www.pawelpierscinski.pl). Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej oraz Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. W latach 2010–2017 kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady na temat marketingu dla artystów, fotografii współczesnej, kolekcjonowania oraz rynku fotografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.
Paweł Rubkiewicz
Współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej, miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002–2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. Wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni poświęconej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem i Festiwalem Łódź Design.