Wojciech Grzędziński autorem Zdjęcia roku w Grand Press Photo 2023

Wojciech Grzędziński autorem Zdjęcia roku w Grand Press Photo 2023

Wojciech Grzędziński, freelancer, jest autorem Zdjęcia roku Grand Press Photo 2023. Nagrodzona fotografia przedstawia ukraińskich ratowników uwalniających spod gruzów ofiarę ostrzału.

W tegorocznym konkursie jury w składzie: Konstantinos Tsakalidis (Grecja) – jako przewodniczący, Anna Bedyńska, Jewhen Małoletka (Ukraina), Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz wybrało do finału 49 zdjęć pojedynczych (Single), 9 reportaży (Stories) oraz 5 projektów dokumentalnych (Documentary Projects), wykonanych przez 57 autorów.
Podczas gali wręczono także nagrody specjalne oraz rozstrzygnięto konkurs Photo Book of the Year 2022. Wskazanie do tej nagrody ustaliło odrębne jury w składzie Janusz Fogler, Maga Ćwieluch, Katarzyna Sagatowska i Paweł Rubkiewicz. Photo Book of the Year otrzymał Mariusz Forecki za książkę „Kurz”.
Nagroda od Provident Polska trafiła do Artura Barbarowskiego. Autor sfotografował upadek jednego z zawodników podczas meczu Ligii Mistrzów w amp futbolu.
Nagrodę Internautów – tutaj głosować mógł każdy poprzez stronę internetową Press.pl – otrzymał Robert Kuszyński za pracę dla „OKO.Press”. Fotografia przedstawia policjantów, którzy użyli siły wobec aktywisty Lotnej Brygady Opozycji w trakcie 150. miesięcznicy smoleńskiej.

Fotografowie, którzy nie ukończyli 26 roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo, mogli wziąć udział w konkursie Young Poland.
W kategorii Young Poland – Single pierwsze miejsce przypadło Michaelowi Toporowskiemu z Akademii Sztuki w Szczecinie. Jego zdjęcie to sugestywny portret przyjaciółki, który oddaje emocje związane z traumą z przeszłości.
W kategorii Young Poland – Stories pierwsze miejsce przyznano Dominikowi Księżykowi z Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. „Wyimaginowana wizja Norwegii, jako krainy miodem i mlekiem płynącej, towarzyszy każdemu, kto choć raz zamarzył o wyprawie do krainy fiordów; prawda ma jednak różne oblicza – czytamy w opisie pracy. Wyróżnienie otrzymał Kacper Wielgus z Pałacu Młodzieży w Tarnowie (temat zdjęcia: 72-letni Henryk Błaszkiewicz po przejściu na emeryturę uznał, że nadszedł czas, aby zająć się swoją pasją z dzieciństwa, jaką było modelarstwo’ pomaga mu to w walce z chorobą nowotworową).

***
Podczas wtorkowej gali GPP w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego nagrodzono autorów kilkudziesięciu zdjęć w kilkunastu kategoriach.

KATEGORIA SINGLE – OWN VISION
I miejsce – Emilia Martin dla Blind Magazine

KATEGORIA SINGLE – PEOPLE
I miejsce – Tomasz Lazar, freelancer
II miejsce – Anna Hernik, CGM.pl
III miejsce – Agnieszka Sadowska, „Gazeta Wyborcza – Białystok”

KATEGORIA SINGLE – CULTURE, HOBBY, SPORT
I miejsce – Bartłomiej Zborowski, Activ’Images
II miejsce – Paweł Jędrusik, TVS.pl
III miejsce – Andrzej Banaś, Polska Press

KATEGORIA SINGLE – CLIMATE, RESPONSIBILITY
I miejsce – Rafał Gołuszka, SOS COSTA BRAVA
II miejsce – Marcin Bielecki, Polska Agencja Prasowa
III miejsce – Aleksy Witwicki, Xinhua News Agency

KATEGORIA SINGLE – CURRENT EVENTS
I miejsce – Wojciech Grzędziński, freelancer
II miejsce – Adam Burakowski, Agencja Fotograficzna Reporter
III miejsce – Jakub Porzycki, „Gazeta Wyborcza – Kraków”

KATEGORIA STORIES – CURRENT EVENTS
I miejsce – Marek M. Berezowski, dla „Pisma. Magazynu opinii”
II miejsce – Jędrzej Nowicki, „Die Zeit”

KATEGORIA STORIES – CLIMATE, RESPONSIBILITY
I miejsce – Michał Siarek, „The New York Times”
II miejsce – Damian Lemański, Bloomberg

KATEGORIA STORIES – PEOPLE
I miejsce – Łukasz Cynalewski, „Gazeta Wyborcza – Poznań”
II miejsce – Adam Ługiewicz, Pix.House

KATEGORIA DOCUMENTARY PROJECT
I miejsce – Simona Supino, freelancerka
II miejsce – Amadeusz Świerk, freelancer