Grand Press Photo 2020

Jacek Szydłowski wygrał Grand Press Photo 2020

61 fotografów walczyło o nagrody za zdjęcia, reportaże i projekty dokumentalne

Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”) wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020. Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia pielęgniarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdjęcie Szydłowskiego, wykonane 23 marca, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

– Gdy zrobiłem tę fotografię, czułem, że to jest ta klatka, którą chciałem tego dnia zrobić. Czuje się coś takiego: że już mam fotografię i na dziś mogę spokojnie skończyć pracę. Bardzo jest mi miło słyszeć od przewodniczącego jury, że wszyscy byli tak zgodni – mówił podczas gali Jacek Szydłowski.

Jury Grand Press Photo przewodniczył Pieter Ten Hoopen, 46-letni szwedzki fotoreporter, członek agencji VU w Paryżu i współzałożyciel firmy Civilian Act w Sztokholmie, czterokrotny laureat World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnie w 2019) i trzykrotny zdobywca tytułu Fotografa Roku w Szwecji. W jury zasiadali też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti (Press Club Polska i ZPAF, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019), Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters), Andrzej Zygmuntowicz (ZPAF).

– Może to nie jest zdjęcie, które do nas krzyczy. Zostawia sporo kwestii otwartych na przyszłość. To zdjęcie jest obrazem, do którego wszyscy możemy się odnieść i to nas bardzo poruszyło jako jury – mówił o Zdjęciu Roku Pieter Ten Hoopen.

W tegorocznej edycji z ponad 5,2 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland.

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Wydarzenia
I miejsce
Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”) – zdjęcie przedstawiające pielęgniarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.
II miejsce
Jakub Gruca (Agencja Fotograficzna FokusMedia) – zdjęcie ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.
III miejsce
Adam Stępnicki (MM Studio) – zdjęcie dwóch mężczyzn trzymających baner z napisem „Mama i Tata największym skarbem świata” po przerwaniu przez policję blokady Parady Równości w Białymstoku.

Życie codzienne
I miejsce
Joanna Mrówka (Agencja Forum) – zdjęcie dzieci bawiących się w Indiach, kraju, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.
II miejsce
Mirosław Pieślak (dla „Faktu”) – zdjęcie 9-letniego Wojtka z Gdańska, który zgłasza się do odpowiedzi podczas interaktywnej lekcji.
III miejsce
Iwona Weiss (dla „Foto Kuriera”) – zdjęcie pokazujące bliskość z ojcem, którego czasem brak, gdyż często podróżuje do swojej ojczyzny, Indii.

Ludzie
I miejsce
Anna Lewańska („Gazeta Wyborcza”) – zdjęcie 90-letniej pani Anny, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej „Welonki”.
II miejsce
Grzegorz Press – zdjęcie wnuka, który w czasie pandemii składa życzenia babci z okazji jej 80. urodzin.
III miejsce
Damian Wolak (Brzeg24.pl, „Panorama Powiatu”) – zdjęcie mieszkańców Opolskiego głosujących przeciw fermie bydła.

Sport
I miejsce
Aleksandra Szmigiel (Agencja Reporter) – zdjęcie Clare Cryan, która czeka na swoją kolej, patrząc na skok do wody Yasmin Harper, koleżanki z reprezentacji.
II miejsce
Paweł Frenczak – zdjęcie z treningu zapaśniczego zawodników z Rio Grappling Club.
III miejsce
Marcin Zieliński – zdjęcie przedstawiające mężczyzn grających w szachy w domu handlowym Feniks we Wrocławiu.

Środowisko
I miejsce
Michał Dyjuk (Agencja Forum) – zdjęcie mieszkańców Woli Wydrzynej podczas meczu piłkarskiego na boisku w miejscu wyschniętego jeziorka, niedaleko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.
II miejsce
Grażyna Makara („Tygodnik Powszechny”) – zdjęcie z rodzinnej kolacji w Maladze przerwanej przez sztorm.
III miejsce
Maciej Jabłoński (F-11 Studio) – fotografia ukazująca płynących statkiem na rzece Li w Chinach, którzy robią zdjęcia rewersowi banknotu, na którym widnieje to samo co za burtą.

Kultura i rozrywka
I miejsce
Adam Burakowski (Agencja Reporter) – zdjęcie dziewczynki zwiedzającej wystawę „Strajk” w Zachęcie.
II miejsce
Marcin Maziej (Rita Baum) – zdjęcie wrocławskiego muzyka Tomasza Krajewskiego, który w trakcie pandemii wystąpił na swoim balkonie.
III miejsce
Agnieszka Wanat (European Network Remembrance and Solidarity; Niemcy, Brema) – fotografia przedstawiająca uczniów z grupy muzycznej we wnętrzu bunkra okrętów podwodnych Valentin w ramach projektu Sound in the Silence.

Portret
I miejsce
Tomasz Kaczor (dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów »Gazety Wyborczej«”) – zdjęcie Ewy, 15-letniej Ormianki, która obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Siedzi na wózku inwalidzkim otoczona ramionami rodziców. Wciąż grozi im deportacja do Armenii.
II miejsce
Beata Zawrzel (Agencja Reporter) – fotografia przedstawiająca chasyda, który w rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana przyjechał do Lelowa.
III miejsce
Mateusz Skwarczek (Agencja Gazeta) – zdjęcie Marka i Michała Koterskich podczas sesji dla „Logo”.

REPORTAŻE

Wydarzenia
I miejsce
Witold Dobrowolski (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) – fotoreportaż z protestów w Hongkongu, które zapoczątkowane w czerwcu 2019 roku jako opór obywatelski przeciwko projektowi ustawy ekstradycyjnej do Chińskiej Republiki Ludowej przemieniły się w masowy ruch społeczny.
II miejsce
Piotr Zwarycz – fotoreportaż ze Szczyrku, gdzie 4 grudnia 2019 roku doszło do wybuchu gazu w trzykondygnacyjnym domu, w wyniku czego zginęła niemal cała trzypokoleniowa rodzina.

Życie codzienne
I miejsce
Katarzyna Piechowicz (dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów »Gazety Wyborczej«”) – fotoreportaż powstały w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością.
II miejsce
Tomasz Lazar (freelancer) – fotoreportaż pokazujący, jak zmieniło się życie codziennie w Polsce w związku z pandemią COVID-19.

Ludzie
I miejsce
Bartłomiej Busz (Oficyna Wydawnicza Kulawiak) – fotoreportaż o Ukraińcu, który gra amerykańskie folk country. Sasha Boole przez ostatnie cztery lata koncertował w klubach, na festiwalach oraz w nietypowych miejscach całej Europy.

Środowisko
I miejsce
Jędrzej Nowicki („Gazeta Wyborcza”) – reportaż o Ende Gelände, ruchu niemieckich aktywistów ekologicznych, którzy chcą zatrzymać wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego – Garzweiler, w której aktywiści zablokowali wydobycie na cały dzień.
II miejsce
Jędrzej Nowicki („Gazeta Wyborcza”) – fotoreportaż z kopalni odkrywkowej, która działa w okolicach Konina od lat 40. XX wieku. Cały region zbudował na górnictwie swoją tożsamość. Dziś, w epoce odnawialnych źródeł energii, kopalnie węglowe są powoli wygaszane.

Kultura i rozrywka
I miejsce
Monika Krzyszkowska (kolektyw Un-posed) – widzowie teatralni skupiają się na tym, co dzieje się na scenie, fotoreportaż pokazuje pracę osób, króre na spektakularny efekt pracują na zapleczu.
II miejsce
Jakub Porzycki („Gazeta Wyborcza Kraków”) – fotoreportaż z Lelowa na Śląsku, gdzie co roku do grobu cadyka Dawida Bidermana przyjeżdżają ortodoksyjni Żydzi z różnych zakątków świata.

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce
Radosław Polak, „Father’s Guil(t)” – projekt poświęcony mężczyznom napotkanym przez autora w gruzińskiej Dolinie Pankisi. Większość z nich to doświadczeni wojną byli mudżahedini. W ich historiach autor dostrzegł przeróżne warianty swojej relacji z ojcem, na kolejne wyprawy do Pankisi pojechał razem z nim.
II miejsce
Adam Lach, Napo Images, „Rewizje” – w 2017 roku autor rozpoczął z żoną dokumentalną podróż po kraju w poszukiwaniu tego, co współcześnie kształtuje polską tożsamość. W ciągu trzech lat przejechali 16 tys. km, zrealizowali ponad 200 tematów, przeprowadzili 70 wywiadów, zobaczyli Polskę jako patchwork społeczności, religii, narodowości, poglądów.
Wyróżnienie jury
Marcin Kruk, freelancer, „Ile dam rady przejść” – projekt dokumentujący autoagresywną chorobę żony autora – miopatię. Kobieta żyje z dnia na dzień, budząc się sztywna z bólu, zastanawiając się, ile da radę przejść.
Wyróżnienie jury
Piotr Tracz dla Agencji Reporter – Mariusz Kupczak urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym, zanikiem mięśni i prawostronnym niedowładem kończyn. Na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, mimo tego postanowił zostać zawodowym kulturystą.

YOUNG POLAND

POJEDYNCZE

I miejsce
Adam Kurlanc (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie) – zdjęcie demonstrantki wynoszonej przez policję z ronda De Gaulle’a.

REPORTAŻE

I miejsce
Piotr Szewczyk (Uniwersytet Warszawski) – cykl o procesie powolnego zanikania wsi. Bohaterką jest Małgosia, 14-letnia dziewczyna mieszkająca we wsi Rataje.
Wyróżnienie
Katarzyna Ślesińska (Akademia Fotografii w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński) – fotoreportaż z poniemieckich wiosek w województwie opolskim, gdzie wiele domów stoi opuszczonych, a większość młodych wyjechała.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2019

Mariusz Forecki, „Mechanizm. Polska 1988–2019” – fotograficzna opowieść o tym, jak zmieniała się Polska. Autor nie ocenia, jest obserwatorem rzeczywistości – tej szarej, codziennej i tej z pierwszych stron gazet. Polska na zdjęciach Foreckiego to tytułowy mechanizm.

NAGRODA INTERNAUTÓW

W tym roku po raz pierwszy wręczono także Nagrodę Internautów, której partnerem jest Onet.pl. W głosowaniu widzów zwyciężyła fotografia Szymona Górskiego (Agencja Fotograficzna Press Focus) przedstawiająca brata pocieszającego sfaulowanego zawodnika z dziecięcej drużyny gminy Dolice. Zdjęcie było nominowane w kategorii Sport.

Grand Press Photo organizują magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Konkurs przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Nagroda za Zdjęcie Roku wynosi 10 tys. zł. Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali po 1 tys. zł, drugich miejsc – po 700 zł, a trzecich miejsc i wyróżnieni – po 500 zł. Partner kategorii Życie codzienne – firma Provident Polska – przyznała własną nagrodę w wysokości 3 tys. zł, a w Young Poland partner kategorii, firma OPPO Polska, nagrodziła laureatów smartfonami z najnowszej serii OPPO Reno 3. W tym roku po raz pierwszy nagrodziliśmy też najlepsze zdjęcie wybierane w głosowaniu internetowym spośród grupy zdjęć pojedynczych i fotoreportaży. Partner kategorii, Onet, ufundował nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Zwycięzca Photo Book of The Year 2019 otrzymał 1 tys. zł.

Partnerami GPP 2020 są:
Partner główny: Philip Morris Polska
Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska
Partner kategorii Kultura i rozrywka: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Young Poland: OPPO Polska
Partner kategorii Projekt dokumentalny: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Partnerzy: M-Sound Multimedia, Coloroffon, Digital Beast Studio, F25, Audio Network
Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl
Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis, Clear Channel Poland