Grand Press Photo 2021

Adam Lach wygrał Grand Press Photo 2021. Poznaj wszystkich laureatów

Adam Lach (Napo Images) wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021. Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdjęcie Lacha zostało wykonane 28 listopada 2020 roku w Warszawie.

Jury Grand Press Photo przewodniczył w tym roku Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, w tym World Press Photo 2020. W jury zasiadali też: Anna Bedyńska, fotografka dokumentalistka, dwukrotna zdobywczyni nagrody za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo, laureatka World Press Photo; Maksymilian Rigamonti, fotograf, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019, członek Press Club Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików; Maarten Schilt, właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo; Radu Sigheti (Reuters), fotoreporter, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera; Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

W tegorocznej edycji z ponad 4,5 tys. zdjęć jury zakwalifikowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz 7 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Łącznie w finale znalazły się 272 fotografie.

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Wydarzenia

I miejsce
Adam Lach (Napo Images) – Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

II miejsce
Jarosław Respondek (Agencja Reporter) – Gdańsk, ogólnopolski protest samochodowy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

III miejsce
Przemysław Błaszkiewicz („Magazyn Pielęgniarki i Położnej”) – Odziany w kombinezon ochronny medyk przemieszcza się z wózkiem inwalidzkim między oddziałami szpitala tymczasowego na terenie poznańskich targów.

Życie codzienne

I miejsce
Krzysztof Gołuch („Przegląd Lokalny”) – W czasie Knurowskich Dni Integracji uczniowie w reżimie sanitarnym obejrzeli film o życiu osób niepełnosprawnych.

II miejsce
Maks Skrzeczkowski („Lajf. Magazyn lubelski”) – Mama w rodzinie zastępczej opiekuje się chorym na ospę pięcioletnim Jasiem i trzyletnią Małgosią.

III miejsce
Paweł Jędrusik (Edytor.net / Tvs.pl) – Wolontariuszka grupy Korona Jaworzno pomaga jednej ze starszych osób w sprzątaniu mieszkania.

Ludzie

I miejsce
Jeremi Astaszow (Astashow Studio) – Z powodu lockdownu Agnieszka i Piotr zamiast w pięknej sali balowej przyjęcie weselne zorganizowali w starej katowickiej kamienicy.

II miejsce
Wojciech Jargiło (Polska Agencja Prasowa) – Kibice Motoru Lublin podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław.

III miejsce
Michał Niwicz (Polska-zbrojna.pl) – Żołnierze z Giżycka podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych z żołnierzami z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Środowisko

I miejsce
Marcin Bielecki (Polska Agencja Prasowa) – Ścienne, 4 lutego 2021 roku. Trwa akcja wydobycia jeleni wypłoszonych przez zbieraczy poroża do jeziora Ińsko. Uratowano tylko 15 zwierząt.

II miejsce
Jakub Orzechowski („Gazeta Wyborcza Lublin”) – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Psy czekające na adopcję.

III miejsce
Marcin Dobas („National Geographic Polska”) – Głuptaki potrafią nurkować do wody w poszukiwaniu ryb z wysokości 30 m, osiągając prędkość 100 km/h, gdy uderzają w taflę.

Portret

I miejsce
Paweł Łączny (freelancer) – Portret pielęgniarki Anny Gadzińskiej z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną ZOZ-u w Bolesławcu.

II miejsce
Martyna Niećko („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) – Pani Agnieszka została oblana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. Była przypadkową ofiarą. Do dziś walczy o powrót do zdrowia i normalności.

III miejsce
Mateusz Skwarczek (Wysokieobcasy.pl) – Artystka Monika Zielińska „Mamzeta” pozuje w odlewie wykonanym przed mastektomią.

REPORTAŻE

Wydarzenia

I miejsce
Jakub Kamiński (East News) – Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: „Nasza cywilizacja. Nasze zasady”. Tomasz Gutry fotoreporter „Tygodnika Solidarność” został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.

II miejsce
Ireneusz Dorożański (Agencja Forum) – Ewakuacja oraz opieka nad pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 prowadzona przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w domach pomocy społecznej.

Życie codzienne

I miejsce
Magdalena Woch (Muzyczny Kraków) – Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa i Bagatela w czasie lockdownu.

II miejsce
Maciej Stanik (NaTemat.pl) – Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Afganistanie rząd zaczął atakować jedną z najbardziej wrażliwych grup: narkomanów w stolicy. Zdaniem władz duże skupiska narkomanów na ulicach mogą wkrótce stać się ogniskami wirusa.

Ludzie

I miejsce
Maciek Nabrdalik (VII Photo) – W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczas liczbę kolarzy i biegaczy trenujących w domu. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.

II miejsce
Małgorzata Adamczyk (Pix.House) – W pokojach mocno wysłużonych budynków postawionych dla budowniczych Pałacu Kultury na warszawskim Bemowie mieszkają teraz także cudzoziemcy, dla których Osiedle Przyjaźń jest pierwszym domem w Polsce.

Środowisko

I miejsce
(Nie przyznano pierwszego miejsca)

II miejsce
Michał Dyjuk (Agencja Forum) – Tomografia konia wykonana w Centrum Badań Biomedycznych SGGW.

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce
Kasia Strek, „Cena wyboru” – Konsekwencje stygmatyzacji i niebezpiecznych aborcji wpływają nie tylko na kobiety, ale także na ich mężów, społeczności, w których żyją, a w końcu na całe społeczeństwa. Materiał zrealizowany w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.

II miejsce
Michał Patroń, „Unoffensichtlich. Turyzm w okupowanej Polsce” (magazyn „Obscurny”) – Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym wydawnictwa Karla Baedekera dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu i biznesmenów. Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji i cmentarze żydowskie związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

YOUNG POLAND

POJEDYNCZE

I miejsce
Jakub Ositek (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie) – W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczy do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reaguje.

Wyróżnienie
Dorota Grzegorczyk (Uniwersytet Jagielloński) – Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.

REPORTAŻE

I miejsce
Jessica Ciupa (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Ayia Napa to turystyczny kurort położony po greckiej stronie Cypru. Pełno tu korupcji, a załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko problemy stałych mieszkańców i pracowników napływowych.

Wyróżnienie
Kinga Wnuk (Akademia Sztuki w Szczecinie) – 3 maja 2008 roku 17-letnia Sandra spadła z konia, co spowodowało przerwanie rdzenia kręgowego. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim. Jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, instruktorką rekreacji ruchowej, sędzią skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2020

„List do chłopca z latarką” Grzegorza Dembińskiego

Osobista opowieść fotograficzna, w której główną rolę kreuje syn fotografa, niepełnosprawny 12-letni Jan. Zdjęcia powstały podczas wakacji, wspólnych wycieczek, w domu, w drodze do szkoły. Dokumentalne fotografie złożyły się w fikcyjną poetycką nowelę.

Wydawca Grzegorz Dembiński/Pix.House – Mariusz Forecki, projekt graficzny Ania Nałęcka-Milach.

Wyróżnienie
„Rewizje” Dyby i Adama Lachów

Publikacja zamykająca ponad trzyipółletnią podróż przez Polskę duetu dokumentalistów Dyby i Adama Lachów. Próba odpowiedzi na pytanie, co kształtuje tożsamość narodową w XXI wieku, i zmierzenia się z polskim fantazmatem. Wydawca Adam Lach.

W jury Photo Book of the Year zasiadali: Maga Ćwieluch, fotografka, kuratorka i projektantka; Katarzyna Sagatowska, kuratorka, fotografka, wykładowczyni, specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej; Mateusz Sarełło, fotograf, autor i edytor książek fotograficznych; Paweł Rubkiewicz, współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej.

NAGRODA INTERNAUTÓW

Widzowie mogli głosować na zdjęcia zakwalifikowane do finału przez jury. Oddano 23 154 głosy, z tego 14 995 na fotografię, która zwyciężyła.

Nagrodę Internautów otrzymał: Mateusz Skwarczek, „Gazeta Wyborcza” za zdjęcie Jerzego Urbana.

NAGRODA OD PROVIDENT POLSKA

Szymon Górski, Agencja Fotograficzna Press Focus | Fundacja MILON – Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej podczas zajęć w czasie pandemii. Mieszkanka na wózku inwalidzkim pomimo swojej niepełnosprawności aktywnie udziela się w życiu codziennym domu – tutaj rozgrywa mecz badmintona z terapeutką.

NAGRODA OD SPÓŁKI BIUROWEJ SKANSKA W REGIONIE CEE

Jacek Turczyk, freelancer – Wydaje nam się że świat należy do człowieka, niszczymy i zanieczyszczamy środowisko na niezliczoną ilość sposobów. Przyroda ma być nam poddana bo jesteśmy panami świata ale wystarczy na chwilę że zapomnimy o naszych pałacach a przyroda próbuje nieśmiało odzyskać trochę miejsca.

Marcin Dobas, National Geographic – Głuptaki potrafią nurkować do wody z wysokości 30 merów osiągając prędkość 100 km/h gdy uderzają w taflę wody. Dzięki temu są w stanie łapać ryby na dużo większej głębokości niż większość ptaków.⁠

Partnerami GPP 2021 są:

Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska
Partner kategorii Środowisko: spółka biurowa Skanska w regionie CEE
Partner kategorii Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii Projekt dokumentalny: Canon
Partnerzy: ColorOffOn, Cocosound, F25 Production House
Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl
Patroni medialni: „Digital Camera”, Fotopolis

Organizatorami konkursu są: Magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.

Książki nominowane do finału Photo Book of the Year 2020

Jury konkursu Photo Book of the Year 2020 w składzie: Maga Ćwieluch, Katarzyna Sagatowska, Mateusz Sarełło i Paweł Rubkiewicz wybrało do finału trzy spośród dziesięciu zgłoszonych w tym roku książek fotograficznych.

W ramach Grand Press Photo organizowany jest jednocześnie konkurs na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2020 roku. Zwycięzca otrzymuje tytuł Photo Book of the Year 2020.
W tym roku do konkursu zgłoszono 10 książek.
Do finału jury zakwalifikowało:

• „Bo żyję”, Mariusza Stachowiaka, wydawnictwo Pix.House
• „List do chłopca z latarką”, Grzegorza Dembińskiego, wydawnictwo Grzegorz Dembiński / Pix.House
• „Rewizje”, Dyby i Adama Lachów, wydawca Adam Lach

Zwycięzca Photo Book of the Year 2020 zostanie ogłoszony 13 maja podczas transmisji uroczystej gali GPP 2021.

Partnerami GPP 2021 są:

• Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk
• Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska
• Partner kategorii Środowisko: Spółka Biurowa Skanska w regionie CEE
• Partner kategorii Wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
• Partner kategorii Projekt dokumentalny: Canon
• Partnerzy: ColorOffOn, Cocosound, F25 Production House
• Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl
• Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis

272 zdjęcia w finale Grand Press Photo 2021

W sumie 272 fotografie w grupie zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych oraz Young Poland nominowało jury do finału XVII edycji Grand Press Photo. Dziś rozpoczyna się głosowanie na Nagrodę Internautów spomiędzy zdjęć wskazanych przez jury do finału.

Do konkursu zgłoszono w tym roku 4517 zdjęć. Oceniane były w pięciu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych, w czterech kategoriach w grupie reportaży, w kategorii projektów dokumentalnych oraz Young Poland.

W dniach 23-25 kwietnia poprzez wideokonferencję online obradowało jury w składzie: przewodniczący Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz. Nominowało do finału 44 zdjęcia pojedyncze, 10 reportaży i cztery projekty dokumentalne, wykonane przez 57 autorów.

W tym roku po raz czwarty w ramach Grand Press Photo zorganizowano konkurs Young Poland – mogą w nim startować fotografowie pełnoletni, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia i nigdy wcześniej nie brali udziału w Grand Press Photo. Do finału nominowano 7 zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże.

W ramach GPP organizowany jest także osobny konkurs Photo Book – na najlepszą książkę z fotografią prasową i dokumentalną wydaną po raz pierwszy w 2020 roku. O tytuł Photo Book of the Year 2020 konkuruje 10 publikacji.

Od ubiegłorocznej edycji Grand Press Photo Organizator ustanowił dodatkową nagrodę, której partnerem jest Onet.pl. Wraz z ogłoszeniem nominacji rusza głosowanie na Nagrodę Internautów, w którym wybrać można najlepszą pracę spośród wszystkich nominowanych przez jury zdjęć z grupy pojedynczych oraz fotoreportaży. Wszystkie nominacje dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl, a panel do głosowania na Nagrodę Internautów na Press.pl.
Głosowanie widzów potrwa do 12 maja do godziny 23:59.

Laureatów Grand Press Photo 2021 poznamy podczas transmisji live z gali ogłoszenia wyników 13 maja.

PRZEDSTAWIAMY SKŁAD JURY GRAND PRESS PHOTO 2021

Jury XVII edycji konkursu Grand Press Photo tworzą: Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Przewodniczącym jury Grand Press Photo 2021 jest francuski fotoreporter Romain Laurendeau – zdobywca World Press Photo Long Therm project 2020 oraz World Press Photo Story of the Year 2020. Jest absolwentem Technical School of Photography and Audiovisual w Tuluzie (2001). Po długotrwałej chorobie zakończonej przeszczepem rogówki od 2009 roku podróżuje po Afryce i Bliskim Wschodzie, aby dokumentować życie w aspektach społecznym, ekonomicznym i politycznym. Przez ponad pięć lat tworzył projekt „Młodzi w Algierze”, wynikiem tych obserwacji był m.in. projekt „Derby”, który zdobył szereg nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie. Obecnie realizuje na Bliskim Wschodzie projekt dotyczący problemów narkotykowych. Oprócz World Press Photo zdobył też nagrody Zoom Award na Saguenay Festival (2014), AFD Prize: best photo-reportage (2014), Camille Lepage Award (2015), European Photographers Award – France (2017), Prix Roger Pic (2017), Pierre and Alexandra Boulat 2017 Scholarship, a także ISEM Prize (2019). Jego prace wystawiane są w galeriach we Francji, Belgii, Włoszech, Kanadzie i Japonii.

Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to przewodniczący jury ma decydujący głos przy wyborze nagród w kategoriach i Zdjęcia Roku.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą obok niego:

Anna Bedyńska – fotografka dokumentalistka, jako jedyna dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. Podczas lockdownu 2020 roku, podróżując z pomocą komunikatorów internetowych, sportretowała 30 osób na pięciu kontynentach. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Tokio.

Maksymilian Rigamonti – zdobywca Photography Book of the Year 2018 w 76. edycji Pictures of the Year International. Otrzymał główną nagrodę za Zdjęcie Roku w konkursie Grand Press Photo 2012. Urodził się w 1974 roku w Warszawie. Studiował projektowanie graficzne na ASP w Łodzi. Pracował m.in. dla: „Newsweek Polska”, „Wprost” i „Dziennik Polska Europa Świat”. Jest członkiem Press Club Polska i ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury w 2014 roku. Nominowany do nagrody Leica Oskar Barnack 2014. Jego książka fotograficzna „Echo” została wyróżniona przez International Photography Award w 2018 roku oraz wybrano ją Photo Bookiem roku 2018 w Grand Press Photo 2019 i Photography Book of the Year 2018. Od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska.

Maarten Schilt – właściciel wydawnictwa książek fotograficznych i galerii fotograficznej w Amsterdamie, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo oraz FotoFest w Houston. Od 2014 roku zrealizował dziesiątki pokazów uznanych fotografów z całego świata. Schilt Publishing & Gallery jest wydawcą głośnych photo booków dziennikarskich, dokumentalnych i fotografii artystycznej. Schilt jest recenzentem portfolio na cenionych festiwalach fotograficznych na całym świecie oraz członkiem międzynarodowej rady doradczej przy dyrektorze wykonawczym Center for Photography w Santa Fe.

Radu Sigheti – zdobywca Award of Excellence Picture of the Year (1991). Karierę fotoreportera rozpoczął w 1980 roku. Po obaleniu reżimu Nicolae Ceaușescu został fotografem agencji Reuters, dokumentował konflikty zbrojne, wydarzenia polityczne i sportowe oraz przemiany społeczne w Rumunii i za granicą. W latach 2003–2009 pracował jako główny fotograf Reutera w Afryce. Założyciel i były przewodniczący Rumuńskiego Stowarzyszenia Fotoreporterów, w którym zajmował się organizacją konkursów fotografii prasowej. Publikuje i wystawia w wielu krajach świata. Od pięciu lat jest redaktorem odpowiedzialnym w globalnym biurze zdjęć Agencji Reutera w Gdyni. Mieszka w Sopocie.

Andrzej Zygmuntowicz – fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Collegium Civitas.

Rusza konkurs Grand Press Photo 2021

15 lutego rusza XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo 2021, organizowanego przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press. Przewodniczącym jury został Romain Laurendeau – zeszłoroczny zwycięzca World Press Photo Story of the Year.

Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Prace uczestników oceniają fachowcy światowej sławy. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2020 roku a 31 marca 2021 roku. Termin zgłaszania prac upływa 7 kwietnia.

Przewodniczącym jury XVII edycji Grand Press Photo jest Romain Laurendeau – zwycięzca World Press Photo Story of the Year 2020.

Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Portret.
Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko.

W związku z bezprecedensowym zmniejszeniem liczby wydarzeń kulturalnych oraz sportowych w trakcie pandemii koronawirusa organizatorzy zdecydowali o rezygnacji w tej edycji konkursu z kategorii Sport oraz Kultura i rozrywka.

Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Projekt dokumentalny.

Główna nagroda w konkursie przyznawana jest za Zdjęcie Roku, jego autor/ka otrzyma 10 tys. zł.

Już po raz trzeci jury Grand Press Photo poszukiwać będzie młodych talentów na rynku fotografii reporterskiej, w tym prasowej i dokumentalnej. Fotografów mających już dorobek, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo, zapraszamy do kategorii Young Poland. Zdjęcia i/lub fotoreportaże zgłaszane w tej kategorii muszą reprezentować fotografię reporterską. W obu grupach mogą zostać przyznane: Nagroda Główna i Wyróżnienie.

W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2020 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2020.

Prace do Grand Press Photo 2021 organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Zgłoś się.

Laureatów poznamy w maju.