Jury konkursu Grand Press Photo 2024
Jewhen Małoletka – przewodniczący jury
Ukraiński fotograf wojenny, dziennikarz i filmowiec, który od 2014 roku relacjonuje wojnę w Ukrainie, rewolucję Euromajdanu, protesty na Białorusi, wojnę o Górski Karabach i pandemię COVID-19. W 2009 roku rozpoczął pracę jako fotograf dla ukraińskich mediów. Później pracował jako freelancer i współpracował z Associated Press, Al Jazeera, Der Spiegel i innymi redakcjami i agencjami. W lutym i marcu 2022 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Małoletka – jako freelancer pracujący dla AP – przebywał w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. Był jednym z nielicznych dziennikarzy międzynarodowych w mieście w tym okresie, a jego zdjęcia były szeroko wykorzystywane przez zachodnie media. Od 2022 roku za relacje z oblężenia Mariupola został nagrodzony w konkursach we Włoszech, Niemczech, Norwegii czy USA, w tym na Knight International Journalism Award, Visa d’or News Award oraz zdobył Prix Bayeux Calvados-Normandie. W 2023 roku wygrał w kategorii Stories (Europe) konkurs World Press Photo, a jego zdjęcie rannej ciężarnej kobiety zdobyło nagrodę World Press Photo of the Year 2023. W związku z tym, że był w grupie reporterów dokumentujących rosyjskie zbrodnie w okrążonym przez Rosjan Mariupolu, znalazł się w gronie odbierających Oscara za film dokumentalny „20 dni w Mariupolu” wyreżyserowany przez Mstysława Czernowa. Film ten zdobył wcześniej m.in. Nagrodę Pulitzera, a w tym roku również Nagrodę BAFTA 2024 w kategorii Najlepszy film dokumentalny.
Anna Bedyńska
Fotografka dokumentalistka, dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Prezentowany w 2022 roku w Kioto projekt “Forever mine” po raz pierwszy w przestrzeni publicznej porusza temat porwań rodzicielskich w Japonii. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie.
Weronika Kobylińska
Historyczka sztuki, adiunktka w PWSFTviT w Łodzi oraz prezeska Fundacji Archeologia Fotografii. Guest professor w Aleksander-Brückner-Zentrums für Polenstudien (2020). W 2022 zrealizowała staż podoktorski w Kulturwissenschaftliches Institut Essen (KWI). Stypendystka m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz MKiDN. Koordynatorka polskiego oddziału międzynarodowej sieci badawczej Ars Graphica. Prowadziła autorskie wykłady m.in. w stołecznej ASP, na Politechnice Warszawskiej, Studium Fotografii ZPAF. Autorka licznych artykułów naukowych oraz dwóch książek o polskiej fotografii („Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki w Zachęcie 1952-1962” oraz „Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym”, która została nominowana do Nagrody im. J. Długosza). Kuratorka wystaw fotografii archiwalnych i współczesnych (m.in. „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu” w Muzeum Narodowym w Warszawie).
Weronika Mirowska
Prezeska Fundacji Grand Press, dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Od 2020 roku organizatorka konkursu Grand Press i Grand Press Photo, twórczyni Medalu Wolności Słowa, pomysłodawczyni konkursu na Książkę Reporterską Roku. Wieloletnia CEO, dyrektorka zarządzająca działami vfx i animacji oraz new business w największych studiach postprodukcyjnych w Polsce. Pracowała jako compositing artist przy nagrodzonym w 2008 roku Oscarem filmie animowanym „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych.
Maarten Schilt
Założyciel Schilt Publishing & Gallery w Amsterdamie, które od ponad 25 lat koncentruje się na wydawaniu prestiżowych książek fotograficznych o tematyce dziennikarskiej, dokumentalnej i artystycznej. W 2014 roku wydawnictwo poszerzone zostało o działalność galerii, zapewniając mu znaczącą obecność w świecie fotografii. Od tego czasu powstało kilkadziesiąt wystaw z udziałem znakomitych artystów z całego świata. Maarten Schilt jest cenionym recenzentem portfolio fotograficznego na najważniejszych festiwalach fotograficznych w Europie, Ameryce Północnej i Azji.
Andrzej Zygmuntowicz
Fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Jury konkursu Photo Book 2023
Maga Ćwieluch
Fotografka, kuratorka, projektantka. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy), gdzie obecnie realizuje studia doktoranckie. Była związana z Muzeum w Gliwicach oraz z Czytelnią Sztuki od momentu jej powstania w 2010 roku. Pomysłodawczyni konkursu na projekt książki fotograficznej organizowanego przez Czytelnię Sztuki. W latach 2013–2017 współkuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska obejmującego wystawy i aukcje polskiej fotografii. Autorka książki „Elegant” (Czytelnia Sztuki, 2015) oraz współautorka publikacji „Balcerek” (Czytelnia Sztuki/Muzeum w Gliwicach, 2012).
Katarzyna Sagatowska
Kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych, propagatorka kolekcjonowania fotografii, fotografka. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego (www.pawelpierscinski.pl). Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej oraz Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. W latach 2010–2017 kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady na temat marketingu dla artystów, fotografii współczesnej, kolekcjonowania oraz rynku fotografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.
Paweł Starzec
Dokumentalista, fotograf, socjolog, nauczyciel akademicki. Autor długoterminowych projektów, skupiających się na unaocznianiu szerszych procesów poprzez ich następstwa i skutki. Prodziekan Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS i kierownik specjalności Communication Design w School of Form USWPS. Jako socjolog zajmuje się badaniem wizualności, współczesnymi ikonografiami, narracjami wizualnymi i semiologią. Twórca programów warsztatowych, współzałożyciel kolektywu artystyczno-edukacyjnego Azimuth Press, wcześniej także fundacji Papier Bije Kamień. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (MA). Współzałożyciel Archiwum Protestów Publicznych. Po godzinach muzyk i artysta dźwiękowy pod różnymi pseudonimami. Entuzjasta zinów i kultury DIY.
Paweł Rubkiewicz
Współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej, miłośnik fotografii amerykańskiej. Absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002–2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. Wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni poświęconej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem i Festiwalem Łódź Design.