Zwycięzcy Grand Press Photo 2022. Poznaj laureatów i obejrzyj zdjęcia

Zwycięzcy Grand Press Photo 2022. Poznaj laureatów i obejrzyj zdjęcia

Zdjęcie Roku

Autor: Wojciech Grzędziński dla „The Washington Post”
Irina Maniukina gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu.

SINGLE

STORIES

I miejsce w kategorii CURRENT EVENTS

Autor: Marek M. Berezowski, Agencja Reporter
24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę z kilku stron, a jednym z kierunków ataku była stolica. Dzięki silnej ukraińskiej obronie próby okrążenia metropolii nie powiodły się. Rosjanie zajęli jednak szereg miejscowości wokół Kijowa, dokonując licznych zbrodni wojennych i sprowadzając cierpienia na cywili.

II miejsce w kategorii CURRENT EVENTS

Autor: Kuba Kamiński, East News
Ludzie z Syrii, Afganistanu, Jemenu czy Iraku płacą tysiące dolarów za możliwość dotarcia do Europy Zachodniej przez Białoruś i Polskę. W przypadku odnalezienia ich przez polską straż graniczną są wielokrotnie wypychani z powrotem na Białoruś. Działacze z kilku organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja Ocalenie, starają się nieść im pomoc. W szczytowym momencie kryzysu na Białorusi przebywało od 3 do 4 tys. migrantów. Niektórzy z nich stracili życie w Polsce.

I miejsce w kategorii CLIMATE, RESPONSIBILITY

Autor: Iwona El Tanbouli-Jabłońska, F11-Studio
Wyspy Owcze to archipelag 18 wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Od czerwca do października każdego roku miejscowi rybacy biorą udział w Grindadrap – polowaniu na grindwale. Młodsza część mieszkańców chce zakończenia krwawego procederu, ale większość uważa, że to integralna część ich tożsamości jako narodu rybackiego.

II miejsce w kategorii CLIMATE, RESPONSIBILITY

Autor: Katarzyna Ślesińska, freelancerka
Od autorki: Fotografowałam konteksty trzymania w domu egzotycznych zwierząt. Kto tu jest głównym tematem? Dominacja, kapitał ekonomiczny i kulturowy, miłość do natury? Dla mnie są nim zwierzęta i ich przestrzeń.

I miejsce w kategorii PEOPLE

Autor: Kasia Strek, Panos Pictures
We Francji co roku 220 tys. kobiet zgłasza przemoc domową, a co trzy dni jedna zostaje zabita, najczęściej przez swojego obecnego lub byłego partnera. W Perpignan, mieście pięknie położonym między Pirenejami a Morzem Śródziemnym, życie kobiet rzadko przypomina bajkę. Delena ma 18 lat i już trójkę dzieci. Marta została pobita przez męża i jego rodzinę, gdy po wielu latach znęcania się psychicznego próbowała wyprowadzić się z zamkniętej społeczności. Aurelie kupiła wymarzoną ziemię, a Morgane uciekła przed przemocą do mobilnego domu na kempingu. Wszystkie one udowadniają, że wewnętrzne światło nie gaśnie tak łatwo.

II miejsce w kategorii PEOPLE

Autor: Anna Liminowicz, „The Globe and Mail”
Zbyt cenne, by to zostawić. Większość uchodźców z Ukrainy miała bardzo mało czasu na spakowanie się, a jeszcze mniej na zastanowienie, co zabrać ze sobą.

DOCUMENTARY PROJECT

I miejsce

„Daleko od domu”

Autor: Roman Kalinowski, Pix.House
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 2 w Warszawie to placówka resocjalizacyjna dla dziewcząt. Do obowiązków dziewcząt należy utrzymanie czystości w internacie: w salach i w części wspólnej. Z telefonów mogą korzystać tylko przez godzinę wieczorem – to najbardziej wyczekiwany moment dnia.
Większość dziewcząt z ośrodka nie miała łatwego dzieciństwa. Najbardziej tęsknią za dobrą relacją z drugą osobą.

II miejsce

„Smak życia”

Autor: Krzysztof Gołuch, „Przegląd Lokalny”
„Smak życia” to intymna fotograficzna opowieść o zwyczajnych ludziach żyjących na Górnym Śląsku. Ich odmienność polega na tym, że poruszają się na wózku inwalidzkim lub wsparci na kulach ortopedycznych. Z czym zmagają się na co dzień? Z czego czerpią siłę do życia? Na te pytania stara się odpowiedzieć projekt dokumentalny realizowany w latach 2004–2022. Jego założeniem było permanentne przypominanie o niezbywalnych prawach osób z niepełnosprawnością do uczestnictwa w życiu w społecznym.

YOUNG POLAND

SINGLE

Nagroda główna

Monika Kwiecień, Ośrodek Postaw Twórczych, Uniwersytet Wrocławski
Mała uchodźczyni po przekroczeniu przejścia granicznego w Medyce w pierwszym tygodniu inwazji Rosji na Ukrainę.

Wyróżnienie

Magdalena Klyta, Akademia Sztuki w Szczecinie i Uniwersytet Wrocławski
Protest przeciwko lex TVN na placu Wolności we Wrocławiu

STORIES

Nagroda główna

Mikołaj Tomczak, Akademia Sztuki w Szczecinie
Roman jest 66-letnim mechanikiem samotnie mieszkającym w zrujnowanym domu na dużej działce. Czas poświęca na pracę przy swoich samochodach, łowieniu ryb i rozmyślaniu.

Wyróżnienie

Aleksandra Gnida, Lubelska Szkoła Fotografii
Stereotypy sprawiają, że postrzegamy ludzi chorych psychicznie jako odmieńców. A przecież odmieńcem jest każdy z nas. Za murami szpitala psychiatrycznego każdy pacjent potrzebuje rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem.
Fotografie ukazują normalność osób przebywających w szpitalu psychiatrycznym. Pokazują, że szpital jest dla pacjenta namiastką domu, a każdy z nas jest pełnoprawnym człowiekiem.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2021

„Strajk”, Rafała Milacha

Wyróżnienie

„Przedstawienia | Performances”, Bartka Warzechy

NAGRODA SPECJALNA OD FUNDACJI GRAND PRESS

Autor: Dmytro „Orest” Kozacki

NAGRODA INTERNAUTÓW

Renata Dąbrowska dla „Tygodnika Powszechnego”
Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki zaręczyli się we wrześniu 2021 roku. Mimo poważnego stanu zdrowia Wojtka prowadzą aktywne życie i działają na rzecz osób z niepełnosprawnością, także na Instagramie. Wojtek cierpi na dystrofię mięśniową.

NAGRODA OD PROVIDENT POLSKA

Wojciech Grzędziński dla „The Washington Post”
Irina Maniukina gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu.

NAGRODA OD SPÓŁKI BIUROWEJ SKANSKA W REGIONIE CEE

Karolina Misztal, „Dziennik Bałtycki”
Festiwal Roślin w gdańskiej hali Plenum z widokiem na tereny dawnej Stoczni Gdańsk.