Wystawa Grand Press Photo 2017 w Płocku

Otwarcie wystawy
Grand Press Photo 2017
w Płocku

Termin: 1-15 października 2017 r.
Galeria Mazovia

 

Ponad 200 zdjęć wykonanych przez najlepszych fotoreporterów w Polsce będzie można obejrzeć w przestrzeniach Galerii Mazovia. Wszystko w ramach wystawy Grand Press Photo, która zawita w październiku do Płocka.

Do obejrzenia najlepszych zdjęć prasowych 2016 roku zapraszają: Sponsor Główny Wystawy – PKN ORLEN, Partner Wystawy – Galeria Mazovia – oraz organizator konkursu – magazyn „Press”. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 68 finałowych zdjęć pojedynczych, 10 fotoreportaży, dwa nagrodzone projekty dokumentalne i jedno portfolio.

Autorką Zdjęcia Roku 2017 jest Anna Bedyńska, a zwycięska fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej (gdzie spędził 13 lat), udowadniając, że jest jednak niewinny.

Wśród zdjęć pojedynczych i fotoreportaży nagrody przyznano w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W nowej kategorii Portfolio mogli konkurować studenci szkół fotograficznych, wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy nie zajmują się zawodowo fotografią prasową.
Te wyjątkowe prace wybrało jury spośród 5,2 tys. nadesłanych na konkurs.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że przewodniczącym jury jest światowej sławy fotoreporter, laureat World Press Photo. W 2017 roku był to Francesco Zizola z agencji NOOR należący do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Jest zwycięzcą World Press Photo 1997 i laureatem aż dziesięciu nagród w tym konkursie, a także m.in. czterech nagród w Picture of the Year International. Oprócz Francesca Zizoli w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

W osobnym konkursie Photo Book wybrano najlepszą książkę fotograficzną – tytuł Photo Book of The Year 2016 otrzymała książka „Nibyland” autorstwa Adama Lacha.
Projekt „Nibyland” to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego regionu w zachodniej Polsce. To opowieść o życiu, emocjach, relacjach, a jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności.


Mecenasem Grand Press Photo 2016 jest Nikon.
Partnerami konkursu i wystaw są: Adobe Stock i Provident
Partnerami wystaw są: Drukarnia Andrus i ThyssenKrupp

Sponsorem Głównym Wystawy Miejskiej jest PKN ORLEN
Partnerem Wystawy Miejskiej – Galeria Mazovia
Patronami medialnymi: „Tygodnik Płocki” i portal Płock

Kontakt dla mediów:

Magdalena Jankowska, tel. 601 780 003, [email protected]