Aktualności Grand Press Photo 2020

Dziś poznamy zwycięzców konkursu Grand Press Photo 2020

Podczas internetowej gali finałowej, dziś o godz. 19.30, poznamy laureata nagrody Zdjęcia Roku, zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Do godz. 18.00 na Press.pl można głosować na zdjęcie, którego autor otrzyma Nagrodę Internautów.

Transmisję live będzie można oglądać na profilach Press i Grand Press Photo na Facebooku, na stronach Press.pl oraz Onet.pl. Ten portal sponsoruje także Nagrodę Internautów; galeria prac nominowanych jest dostępna na Press.pl.

W tym roku do konkursu Grand Press Photo zgłoszono rekordową liczbę 5273 zdjęć. W finale znalazło się 266 fotografii. W trakcie gali połączymy się z jurorami, zwycięzcami oraz partnerami wydarzenia.

O swoich wrażeniach z pracy w jury opowie jego przewodniczący Pieter Ten Hoopen (Agencja VU/Civilian Act), który na początku uroczystości pokaże też swoje najlepsze prace. W tym roku jurorami GPP byli też: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Radu Sigheti (Reuters) oraz Andrzej Zygmuntowicz. A w kategorii Photo Book: Maga Ćwieluch, Katarzyna Sagatowska, Mateusz Sarełło i Paweł Rubkiewicz.
Partnerami GPP 2020 są:

Partner główny: Philip Morris Polska
Partner kategorii Życie codzienne: Provident Polska
Partner kategorii Kultura i rozrywka: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner kategorii Ludzie: Miasto Gdańsk
Partner kategorii Young Poland: OPPO Polska
Partner kategorii Projekt dokumentalny: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Partnerzy: M-Sound Multimedia, Coloroffon, Digital Beast Studio, F25, Audio Network
Główny patron medialny i partner Nagrody Internautów: Onet.pl
Patroni medialni: Digital Camera, Fotopolis, Clear Channel Poland.

Znamy nominowanych w konkursie Grand Press Photo 2020

Jury XVI edycji Grand Press Photo nominowało do finału konkursu 266 zdjęć 61 autorów. W zakładce NOMINACJE prezentujemy nominowane prace, na które po raz pierwszy mogą głosować widzowie – autor zwycięskiego zdjęcia otrzyma Nagrodę Internautów, której partnerem jest Onet.

42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, cztery projekty dokumentalne w kategoriach głównych oraz dwa zdjęcia pojedyncze i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland nominowane zostały do finału konkursu GPP.

Internauci swoje głosy mogą oddawać poprzez panel dostępny na Press.pl

Laureatów nagród Grand Press Photo 2020 poznamy w środę 13 maja, podczas internetowej transmisji, w trakcie której połączymy się z nominowanymi, laureatami, jurorami oraz partnerami wydarzenia.

RUSZAJĄ OBRADY JURY

23 kwietnia br. ruszają obrady jury XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej – Grand Press Photo 2020.

W tegorocznej edycji GPP jury obradować będzie nad 5 273 zdjęciami poprawnie zgłoszonymi do konkursu. Przewodniczącym jury jest Pieter Ten Hoopen – zwycięzca World Press Photo Story of the Year 2019.

Trwa konkurs Grand Press Photo 2020

Pieter Ten Hoopen, Beata Łyżwa-Sokół, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti i Andrzej Zygmuntowicz w jury XVI edycji konkursu Grand Press Photo.

Przewodniczącym Grand Press Photo 2020 jest Pieter Ten Hoopen. Hoopen jest 46-letnim szwedzkim fotoreporterem, członkiem agencji VU w Paryżu i współzałożycielem firmy Civilian Act w Sztokholmie. Od 2004 roku dokumentował wojny i kryzysy humanitarne m.in. w Afganistanie i Iraku; przez jakiś czas mieszkał w Kabulu i Nairobi. Jest czterokrotnym laureatem World Press Photo (2008, 2010 oraz dwukrotnym w 2019) i trzykrotnym zdobywcą tytułu Fotografa Roku w Szwecji. Wydał trzy książki fotograficzne: „Stockholm”, „Tokyo 7” i „Hungry Horse”. Jego film „Hungry Horse”, o miasteczku w Montanie i jego mieszkańcach, był nominowany w 2015 roku do nagrody Emmy. Hoopen uczy fotodziennikarstwa i storytellingu, m.in. w szkole dziennikarstwa w Aarhus w Danii. W 2019 roku wygrał jako pierwszy fotograf w historii nagrodę World Press Photo – Story of the Year.

Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to przewodniczący jury ma decydujący głos przy wyborze nagród w kategoriach i Zdjęcia Roku.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą ponadto:

Beata Łyżwa-Sokół – od 2006 roku fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej”; od listopada 2016 roku jest szefem działu foto „Gazety Wyborczej” i Agencji Gazeta.

Maksymilian Rigamonti – fotograf, członek Press Club Polska i ZPAF, dwukrotny laureat Grand Press Photo (2012 i 2019), od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska.

Maarten Schilt – właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo oraz FotoFest w Houston, członek międzynarodowej rady doradczej przy dyrektorze wykonawczym Center for Photography w Santa Fe.

Radu Sigheti – fotoreporter, zdobywca Award of Excellence Picture of the Year w 1991 roku, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera.

Andrzej Zygmuntowicz – fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików; od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF.

Rusza konkurs Grand Press Photo 2020

17 lutego br. rusza XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej – Grand Press Photo 2020, organizowanego przez magazyn „Press” i Fundację Grand Press.
Przewodniczącym jury został Pieter Ten Hoopen – zeszłoroczny zwycięzca World Press Photo Story of the Year.

Grand Press Photo jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Prace uczestników oceniają fachowcy o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo, a członkami jury są uznani fotoreporterzy i fotoedytorzy z kraju i zagranicy.

W tegorocznej edycji oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2019 roku a 31 marca 2020 roku.
Termin zgłaszania prac upływa 3 kwietnia br.

Przewodniczącym jury XVI edycji Grand Press Photo jest Pieter Ten Hoopen – zwycięzca World Press Photo Story of the Year 2019.

Wzorem lat ubiegłych fotografie można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret.
Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Kultura i rozrywka.
Dla fotografów realizujących dłuższe projekty przeznaczona jest specjalna kategoria: Projekt dokumentalny.
Główna nagroda w konkursie przyznawana jest za Zdjęcie Roku, jego autor otrzyma 10 tys. zł.

Już po raz trzeci jury Grand Press Photo poszukiwać będzie młodych talentów na rynku fotografii prasowej i dokumentalnej. Fotografów mających już dorobek fotograficzny, ale którzy nie ukończyli 26. roku życia i nie startowali dotąd w konkursie Grand Press Photo zapraszamy do kategorii Young Poland. Zdjęcia i/lub fotoreportaże zgłaszane w tej kategorii muszą reprezentować fotografię prasową bądź dokumentalną.
W obu grupach zostaną przyznane: Nagroda Główna i Wyróżnienie.

W ramach GPP organizowany jest również konkurs Photo Book na najlepsze książki fotograficzne wydane po raz pierwszy w 2019 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę Photo Book of the Year 2019.

Prace do Grand Press Photo 2020 Organizator przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną.
Regulamin konkursu, opisy kategorii, porady dotyczące edycji i zgłaszania zdjęć oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.grandpressphoto.pl

Laureatów poznamy podczas uroczystej gali w maju 2020 roku.