Anna Bedyńska zwyciężczynią Grand Press Photo 2017

Fot. Anna Bedyńska
Fot. Anna Bedyńska

Anna Bedyńska wygrała Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2017. Jej Zdjęcie Roku zrobione w Moskwie przedstawia Wasilija i jego matkę. Bohater ilustracji w wieku 19 lat został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Dziś jest studentem trzeciego roku prawa. Matka poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że jej syn jest niewinny. Fotografia została zrobiona 25 kwietnia 2016.

Konkurs Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo – w tym roku jest to Francesco Zizola z agencji NOOR. Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć.

– Zdjęcie, które wybraliśmy jako zdjęcie roku, jest wyjątkowe z kilku powodów. Jest w tym zdjęciu pewna historia, która pokazuje intencje fotografa. Z drugiej strony jest coś więcej: jakiś taki bardziej uniwersalny wymiar – mówił podczas gali Francesco Zizola, przewodniczący jury Grand Press Photo. – To zdjęcie było dla nas okazją, żeby zastanowić się jaką rolę mają też kobiety w dzisiejszym społeczeństwie – dodał.

Oprócz Francesca Zizoli w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.

Podczas gali w warszawskim kinie Kultura po raz trzeci wręczono nagrodę w kategorii Photo Book Of The Year 2017 – trafiła ona do autora zdjęć „Nibyland” – Adama Lacha. „Nibyland” to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego, regionu w zachodniej Polsce. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. W jury tego konkursu zasiedli: Anna Sielska, Maga Sokalska i Przemek Dębowski.